Místo zpackaného pavilonu pro šimpanze vznikne v brněnské zoo nová subtropická expozice

Dželada, Foto: Zoo Brno

Brněnští radní schválili aktualizovaný investiční záměr, díky kterému vznikne v zoologické zahradě nová subtropická expozice. Ta nahradí původně plánovaný výběh pro šimpanze. Tak, jak byla expozice navržená, již neodpovídá dnešním podmínkám pro chov těchto primátů. Zoo do ní však již investovalo zhruba 60 milionů. Po otevření bude Zoo Brno chovat některé druhy, které nebyly na Mniší hoře dosud k vidění.

Původní investiční záměr s názvem Zoo Brno a stanice zájmových činností – šimpanzi – III. etapa bylo nutné aktualizovat. S ohledem na výsledky jednání s koordinátorem chovu šimpanzů a neustále se zvyšující nároky na tuto činnost, bylo rozhodnuto o využití stávajícího projektu pro vytvoření subtropické expozice pro chov nových živočišných druhů obývajících subtropický podnebný pás. Předpokládané nové celkové náklady jsou ve výši 88 761 000 korun,“ uvedl náměstek primátorky Filip Chvátal.

Novou expozici by si podle předpokladů mohli návštěvníci zoologické zahrady poprvé prohlédnout v roce 2026. Součástí aktualizace investičního záměru je například přestavba venkovního výběhu, při které vznikne vyhlídková skalka pro dželady nebo celoročně obyvatelná jeskyně pro damany, upraví se zázemí, interiéry, vznikne nová expozice nočních druhů zvířat, drobných savců, medúz a hadů. Úprava čeká i venkovní voliéru pro želvy a zoborožce před výtahovou šachtou.

„Pro nás je to velmi důležitý krok. Po dohodě s vedením města jsme se dokázali vypořádat s problémy, které při stavbě nastaly, a můžeme se tak nyní plně soustředit na dokončení celé expozice. Největším lákadlem skutečně budou velcí a návštěvníky oblíbení primáti. Chovná skupina dželad může mít ve výsledku i 30 jedinců. Pro návštěvníky bude jistě atraktivní, že budou moci celoročně sledovat kompletní životní cyklus zvířat, jejich aktivity a mláďata,“ řekla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.

Autor: red Zdroj: Město Brno Foto: Zoo Brno

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


1 Comment

  1. Zpackané záměry jsou pro Brno, toto tzv. “druhé město”, příznačné. V nedávné minulosti došlo i k dalším zpackáním – areál pro mistrovství světa silničních motocyklů je nově určen pro motoristické hobby nadšence, zemský fotbalový stadion bude zbourán a místo bude poskytnuto developerům, podobně jako už byla ponechána osudu a následně už zbourána hala tehdy jedenáctinásobných mistrů republiky v hokeji a nyní se už plánuje přeměna (zpackání) kdysi špičkového zastřešeného velodromu (proběhlo zde cyklistické mistrovství světa) na stavejiště nejistého, několikrát zpackaného projektu fotbalového stánku. Kdo ví, co bude zpackáno příště?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*