Moderní umění v bývalých jatkách. Ostrava otevřela novou galerii

Kdysi městské jatky, dnes nové sídlo Galerie PLATO

V úterý 21. září se začala psát nová kapitola někdejších ostravských jatek. Díky velkorysé rekonstrukci vzniklo nové sídlo galerie současného umění PLATO. Druhý život památkově chráněné budovy odstartovala vernisáž mezinárodní výstavy.

Záchrana bývalých městských jatek začala v roce 2017, kdy Ostrava vypsala architektonickou soutěž. Zásadní proměna objektu při zachování jeho historického rázu připadla polskému architektovi Robertu Koniecznému a jeho studiu KWK Promes. Právě Konieczny je považován za průkopníka svébytného stylu zvaného moving architecture.

Stavební práce na budově skončily letos na jaře. Náklady na rekonstrukci dosáhly 190 milionů korun. Dnes se zde nachází pět výstavních sálů, přičemž každý z nich může fungovat jak samostatně, tak ve vzájemném propojení.

Umožňuje to unikátní architektonický prvek, který je pro zrekonstruovaná jatka charakteristický. Tím jsou otočné stěny, dovolující začlenit přilehlá venkovní prostranství do výstavních prostor. Součástí budovy je také kavárna nebo místnosti určené pro přednášky.

vernisáž první výstavy „Optimalizované bajky o dobrém životě”

Novou galerii otevřela výstava o dobrém životě

Uměleckou premiérou někdejších jatek se stala vernisáž výstavy „Optimalizované bajky o dobrém životě”. Svá výtvarná díla v jejím rámci vystavuje patnáct umělců, přičemž některá z nich vznikla přímo pro nové prostory Galerie PLATO. Prostřednictvím vystavených exponátů je návštěvníkovi kladena otázka, co je to dobrý život a jakým způsobem jej žít.

Galerie PLATO dříve sídlilo v ostravském hobbymarketu. „Jsme v ideální situaci, kdy dojíždí akce, které máme v bývalém hobbymarketu. Zároveň už můžeme v nových prostorách dělat velké výstavy,” uvedl ředitel Galerie PLATO Marek Pokorný.

Výstava „Optimalizované bajky o dobrém životě” potrvá v nových prostorách Galerie PLATO do konce letošního roku.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*