Morava může mít letošní strom Evropy. Chudobínská borovice vede hlasování

Chudobínská borovice Vír Evropský strom roku
Chudobínská borovice na břehu vírské vodní nádrže

Chudobínská borovice tyčící se nad břehem Vírské přehrady na západní Moravě, která už v rámci ČR vyhrála soutěž Strom roku, zápasí o další titul. V celoevropské soutěži zatím vede. Hlasování končí 29. února, výsledky se vyhlásí 17. března.

Pro Chudobínskou borovici zatím hlasovalo 7688 lidí, v pořadí druhý strom má přibližně o tisíc hlasů méně.

Borovice unikátní krásou i polohou

Chudobínská borovice je významný exemplář borovice lesní, která roste na skalnatém ostrohu levého břehu nádrže. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín. Strom je nyní kvůli ochrannému vodnímu pásmu nepřístupný, byl však známý už před napuštěním Vírské přehrady a stal se častým objektem děl malířů a fotografů.

“Tři sta padesát let starý strom je opředený pověstmi, mezi místními se například traduje, že pod ní v noci hraje čert na housle, což je zřejmě důsledek svrateckých silných větrů. Podle místních je strom působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka,” uvedl už dříve za Nadaci partnerství David Kopecký.

Evropský strom roku 2020 je desátým ročníkem celoevropské soutěže o stromy s nejsilnějším příběhem. Nominovány jsou stromy, které zvítězili ve státních anketách. Organizuje ji evropské sdružení nadací starajících se o životní prostředí Environmental Partnership Association. Hlasování probíhá od 1. do 29. února, výsledky se vyhlásí 17. března.

Zdroj: Evropský strom roku, foto: Evropský strom roku (Marek Olbrzymek)

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*