Moravané podepsali na Slovensku společné prohlášení, chtějí pozvednout Moravu

Zástupci moravských organizací při podpisu společného memoranda.

Na konci minulého týdne proběhl v Trenčíně 10. ročník festivalu moravské kultury Morava krásna zem. Vedle vystoupení řady známých hudebníků bylo na programu také podepsání memoranda o rozvoji moravanství. Podepsali jej zástupci moravských organizací, přítomen byl i velvyslanec ČR.

Pátek a sobota 15. a 16. července patřily na trenčínském hradě a v podhradí festivalu Morava krásna zem. Na jubilejním desátém ročníku vystoupila řada zvučných jmen. Velký ohlas sklidil například Tomáš Kočko & Orchestr, Modus Memory či “král moravské lidové písně” Jožka Černý.

Západoslovenské město se také stalo svědkem slavnostního podepsání memoranda o spolupráci při rozvoji moravanství a moravské kultury. Pod prohlášení se podepsali zástupci Společnosti pro Moravu a Slezsko, Moravské národní obce, Moravského zemského hnutí a spolku zastupujícího moravskou národnostní menšinu na Slovensku Morava krásna zem.

Prohlášení k výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech: “My, níže podepsaní zástupci občanské společnosti v roce výročí 1200 let od první zmínky o Moravanech, vědomi si kontinuity moravské kultury a identity, respektující odkaz tisícileté země Moravy, chceme přispět k rozvoji moravanství v České i Slovenské republice.”

Slavnosti se zúčastnil také hejtman Trenčínského kraje Jaroslav Baška, který ocenil propagaci moravské kultury a moravské identity na Slovensku. V podobném duchu se vyjádřil i čestný host Tomáš Tuhý, velvyslanec České republiky.

Důstojná oslava moravského jubilea

Festival tak důstojně oslavil výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech z roku 822. Moravské jubileum připomínala i výzdoba celé slavnosti. Pořadatelé z řad sdružení slovenských Moravanů už nyní přemýšlejí nad dalším ročníkem festivalu. Proběhne pravděpodobně v obci Plevník-Drienové v Pováží.

Moravské jubileum 822–2022 připomenou letos ještě další společenské události. Zejména trojice akcí 17. září v Brně. Centrum moravské metropole dopoledne oživí kulturně-společenský Den za Moravu. Program začne připomínkou moravských dějin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí, naváže tradiční průvod Moravanů, který na náměstí Svobody završí kulturní program a předání ocenění v anketě Osobnost Moravy.

Brzké odpoledne téhož dne bude patřit happeningu k moravskému jubileu na Moravském náměstí za účasti zástupců regionů a nestátních národů z celé Evropy. Odpolední až večerní hodiny zaplní Moravské odpoledne na “moravské Letné” v areálu City Beach Brno.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Autor: Vladimír Novotný/pjk, foto: Petr Marek, Jaroslav Zaoral

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*