Moravská firma získala vládní zakázku na respirátory. Zbytek se dováží z Asie

Společnost SPUR vyvíjí a vyrábí respirátory ve Zlíně.

Společnost SPUR ze Zlína uspěla se svými respirátory ve výběrovém řízení ministerstva vnitra. Své výrobky vyrábí a certifikuje v tuzemsku. Na rozdíl od druhé vybrané firmy, která je dováží z Asie.

Firma splnila přísná kritéria

Už v měsíci květnu podala zlínská společnost SPUR nabídku do tendru na dodávku respirátorů třídy ochrany FFP2 v počtu až 20 milionu kusů, který vyhlásilo Ministerstvo vnitra. Podle podmínek soutěže se v souladu se zákonem o veřejných zakázkách obecně stává výhercem ten, jehož cena je nejnižší a disponuje evropským certifikátem CE.

„Naše respirátory byly certifikovány ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce, splňují tak evropské normy a mají CE certifikát. Obsahují nanovlákno, jsou tedy určitou nadstavbou oproti požadavkům stanovených touto normou zaměřenou právě na ochranu proti virům.“ uvedl generální ředitel společnosti Tomáš Dudák.

„Zatím jsme od státu získali objednávku na jeden měsíc o objemu 1,5 milionů kusů respirátorů a doufáme, že do konce roku obdržíme ještě další,“ sdělil Dudák. „Bylo by pro nás a všechny naše kolegy, kteří se na projektu podílejí, velkým zklamáním, pokud by k tomu nedošlo. I proto, že se nám podařilo v opravdu rekordním čase rozjet výrobu a zajistit měsíční výrobní kapacity na 3 miliony kusů respirátorů.“

Respirátor značky SpurTex

Vítěz tendru dováží z Asie

Oficiálním vítězem tendru se stal tuzemský dodavatel dovážející asijskou produkci. Potřebnou certifikaci respirátoru, která umožňuje prodávat na trhu Evropské unie, však má ze zahraničí, pravděpodobně z Turecka. To ale není součástí unie. Notifikovaná zkušebna v Turecku přesto disponuje oprávněním vystavovat certifikát CE. Asijské společnosti často dodají k certifikaci jiný výrobek nebo jeho složení než ten, který je pak dodáván zákazníkům. Důvod je podle zástupců společnosti SPUR jednoduchý – cena.

Turecký orgán přitom nemůže kontrolovat, jakou skutečnou kvalitu pak dodávají některé společnosti do ČR. Přílišná otevřenost EU trhu v tomto případě způsobuje, že si ČR není schopna technickým opatřením ochránit domácí výrobce tak, aby byla zajištěna dlouhodobá soběstačnost u důležitých produktů a také jejich kvalita.

Na tuzemském trhu se mohou objevovat produkty, které nejenže nesplňují požadavky normy, ale mohou i přímo ohrožovat zdraví spotřebitele. Mimochodem součástí certifikace dle evropské normy je mimo jiné také velmi náročný proces testování v reálných podmínkách, například i při práci nebo vyšší fyzické zátěži. Co nelze opominout, je také fakt, že jsme Evropané, tedy je logické, že nám naše respirátory padnou na obličej lépe než ty asijské.“ vysvětlil Dudák.  

Přečtěte si  Výzkumníci z Masarykovy univerzity se připravují na expedicí do Antarktidy, doprovodí je také ukrajinský vědec

V současné době společnost SPUR dodává respirátory značky SpurTex především do nemocnic a municipalit primárně v České republice. Menší část produkce je určena pro prodej koncovým zákazníkům přes internetové stránky prodejců i přes nově založený e-shop. „Lidé mají zájem o respirátory, ale i roušky šité z viskózy, které jsou příjemné na nošení, dobře se v nich dýchá a jsou také opatřeny nanotextilií, tedy jsou funkční po celou dobu jejich užívání,“ dodal Dudák.

Zlínská společnost SPUR se od svého vzniku v roce 1992 zabývá výrobou plastových výrobků. Při výrobě vychází z vlastních výzkumně vývojových aktivit, které odrážejí požadavky zákazníků a poptávku po nových vlastnostech plastů. Zaměstnává 245 pracovníků. V roce 2019 dosáhl obratu přes 1 miliardu Kč. Více než 70 % produkce vyváží do zahraničí. Společnost zahájila výzkum a vývoj nanomateriálů již v roce 2006. Samotnou výrobou nanovláken na zařízení vlastní konstrukce se zabývá od roku 2012. Sériová výroba materiálu byla zahájena počátkem března 2020. V závěru června byla spuštěna první automatická linka na výrobu respirátorů FFP2.

Zdroj a foto: SPUR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*