Moravská města omezují MHD, Zlín nařídil prázdninový provoz

Varianta covidu omikron zasáhla provoz hromadné dopravy ve městech na Moravě. Kvůli prudkému nárůstu nakažených chybí řidiči. Například ve Zlíně vedení města přistoupilo k provozu podle letního jízdního řádu.

Městské dopravní podniky hlásí mimořádně vysoký počet řidičů, kteří kvůli nové covidové vlně skončili v pracovní neschopnosti. V jednotlivých městech proto přistupují k omezením MHD.

Běžný rozsah služeb nejsou schopní zajišťovat ve Zlíně. Z přibližně 180 řidičů Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO) v hlavním pracovním poměrů bylo v posledních dnech v izolaci, karanténě nebo ošetřovalo nemocného člena rodiny na tři desítky osob, počty se navíc nadále zvyšují.

Dopravní podnik proto převedl provoz na letní jízdní řády. Podle nich budou trolejbusy a autobusy jezdit v pracovních dnech od středy 26. ledna. Vedení Zlína zároveň slíbilo alespoň částečné posílení spojů.

“Jsme nuceni přistoupit na dočasné omezení provozu. Budeme jezdit podle takzvaných letních jízdních řádů, které představují snížení výkonů asi o deset procent,” uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň s tím, že dopravní podnik zároveň předpokládá kvůli sílící nákaze také snížení počtu cestujících.

Odjezdy podle letního provozu jsou uvedeny v prostředním sloupci časových údajů v běžných zastávkových jízdních řádech. Provoz MHD o víkendech se nemění. Omezení dopravy schválila na svém pondělním zasedání Rada města Zlína.

Ranní spoje budou posíleny

DSZO vzala v úvahu zkušenosti s podobným omezením provozu z roku 2021 a 2020 a nad rámec letních jízdních řádů vypraví na linky ještě některé posilové spoje, zejména v ranních časech. „Přehled posilových spojů bude na zastávkách vyvěšen a cestující jej dohledají také na webu www.dszo.cz,“ doplnil vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Podle letního provozu bez posilových spojů budou jezdit trolejbusy a autobusy také po dobu jarních prázdnin od 4. do 11. února. “O rozsahu provozu MHD po skončení jarních prázdnin a případném návratu na standardní jízdní řády pro pracovní dny bude rozhodnuto podle aktuálního vývoje epidemie a podle počtu řidičů v pracovní neschopnosti. DSZO o tom bude cestující včas informovat,” doplnil Nosálek.

Přehled změn v provozu MHD ve Zlíně a Otrokovicích najdete zde.

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Zdroj: město Zlín, DSZO, foto: DSZO

Doporučujeme


1 Comment

  1. Je výborné, že nějaká sketa omezuje silně rozsah dopravní sítě. Takže jako zákazník platím více za méně! Nu to otevřeně musí vítat každý člověk!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*