
V úterý 5. července zavlaje moravská vlajka v 1589 obcích po celé Moravě. Stane se tak u tradiční příležitosti oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Vedle hlavních patronů Moravy oslaví vyvěšené vlajky také 1200 let od první zmínky o Moravanech. Řada pamětihodností nabídne zvýhodněný vstup.
Množství měst a obcí na Moravě, které se na Cyrila a Metoděje zapojují do vyvěšování moravské vlajky, každoročně stoupá. Letos jich bude 1589 ze zhruba devatenácti set. Jedná se už o třináctý ročník iniciativy.
Podle organizátorů z Moravské národní obce se iniciativa v posledních letech blíží k překročení počtu 1600 samospráv vyvěšujících moravskou vlajku. “Jistě není možné dosáhnout stoprocentní účasti, ale na vlajkové mapě máme téměř všechna významná moravská sídla jako Brno s jeho částmi, od loňského roku Olomouc, ale i Moravskou Třebovou či Dačice,” uvedla koordinátorka iniciativy Lenka Holaňová.
Nově se podle ní k vyvěšování přidala například Andělská Hora na Bruntálsku, Hraničné Petrovice nedaleko Šternberka či Ludmírov a Tištín v okresu Prostějov. Velkým překvapením bylo pro organizátory rozhodnutí vedení Brna, že bude vlajku vyvěšovat každoročně bez nutnosti schvalování. Socha markraběte Jošta navíc opět ponese moravský erb s šachovanou orlicí.
Na vlajkové mapě naopak stále chybí Jihlava, Zlín či Uherské Hradiště. Právě v srdci Slovácka ale navzdory neochotě vedení města moravská vlajka zavlaje, konkrétně na domě Tomáše Ježka. „Poprvé jsem moravskou vlajku vyvěsil v roce 2020 a mám v plánu v této tradici pokračovat i letos. Pokud se k takovému kroku neodhodlá radnice, je na místě, aby se toho chopila občanská aktivita,“ citoval moravského patriota Slovácký deník.
Kulturní instituce nabídnou zvýhodněný vstup
Vyvěšování vlajky také každoročně doprovází iniciativa za zpřístupnění místních pamětihodností. “Považujeme ji za stejně potřebnou jako vyvěšování vlajek. Znát svou historii totiž znamená vědět, odkud přicházíme i kam jdeme,” zdůraznila Holaňová.
Například vedení Brna rozhodlo o vstupu zdarma do tří prohlídkových okruhů Galerie města Brna na hradě Špilberku. Kladně zareagovala i Třebíč, která umožnila prohlídku pětice vybraných památek včetně těch zapsaných na seznamu UNESCO.
“Kromě tradičně zúčastněných pamětihodností jako je například další památka UNESCO ve Žďáru nad Sázavou, Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích, muzeí v Uničově a Valašském Meziříčí, zámků Nový Světlov a Letovice máme na seznamu památky, které jsou zaměřené na různé specializace,” informovala koordinátorka iniciativy.
Mezi nimi je podlí proslulé Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, Muzeum naftového dobývání v Hodoníně, Muzeum RAF generála Emila Bočka, Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou, Letovická keramika či Galerie Josefa Jambora v Tišnově.
Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově na Brněnsku pořádá každoroční Cyrilometodějskou jízdu. Letos bude navíc do provozu slavnostně uvedena “Černá královna” – parní lokomotiva BS80 č. 15.
Autor: pjk, zdroj: Moravská národní obec, foto: David Unger, obec Březina
Buďte první kdo přidá komentář