Moravské řeky mají málo vody, drobné toky vyschly. Snad pomůže déšť

sucho

Některé drobné toky v povodí Moravy v dubnu vyschly. Průtoky v ostatních tocích jsou výrazně podprůměrné, a to v rozmezí tří až 38 procent obvyklého dubnového stavu. Informaci uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Stav by se ale mohl zlepšit, počínaje dneškem se má mírně ochladit a má i zapršet.

Špatná situace v moravských tocích

Hladiny vodních toků nyní podle mluvčího vykazují setrvalou tendenci, případně lehký pokles. Nejhorší situace je na řece Romže ve stanici Stražisko, vykazuje tři procenta obvyklého stavu, dále Velička ve Strážnici (pět procent), Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí (sedm procent), Vsetínská Bečva v Jarcové a také Jevišovka v Božicích jsou na 11 procentech.

“Některé drobné toky jsou již vyschlé úplně. Situace je ale velmi vážná také na významných vodních tocích – například v největší moravské řece Moravě protéká jen okolo dvaceti procent běžného dubnového průtoku,” uvedl mluvčí.

Vodohospodáři vylepšují stav z vodních nádrží

Stav toků dlouhodobě zlepšují vodní nádrže, které upouštějí více vody, než kolik do nich nateče. Za poslední týden šlo o více než milion metrů krychlových, za celý měsíc duben byl rozdíl mezi přítokem a odtokem téměř 4,5 milionu metrů krychlových. Nejvíce se na tzv. nadlepšování stavu toků podílí přehrady Vranov, Nové Mlýny a Vír.

Zdroj: ČTK, foto: Povodí Moravy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*