Moravský kras má novou přírodní památku, z bývalé pískovny je oblíbené koupaliště

Bývalý lom Seč u Rudice nedaleko Blanska

Na území Chráněné krajinné oblasti Moravský kras byla vyhlášena nová přírodní památka Rudice – Seč. Opuštěná pískovna se stala oblíbeným místem na koupání i cennou přírodní lokalitou. Status přírodní památky ji oficiálně zpřístupnil návštěvníkům.

Bývalý lom Seč nedaleko obce Rudice sloužil pro těžbu slévárenských písků. Jeho pestrobarevné pískové vrstvy a jezírka lákala k návštěvě navzdory dlouholetému zákazu vstupu. Zajímavé místo si oblíbili i filmaři.

Lokalita teď získala přírodní ochranu i oficiální zpřístupnění. Majitelé lomu obec Rudice a Mendelova Univerzita se totiž dohodli se správou CHKO Moravský kras na udělení statusu přírodní památky. Vyhlášení vešlo v platnost na začátku července.

Pestré pískové království i domov vzácných živočichů

“Nová přírodní památka sestává z těžební jámy, jejíž stěny a svahy tvoří pestré vrstvy písků. Na dně jámy se nacházejí dvě jezírka, z nichž větší využívají návštěvníci ke koupání,” popsali lokalitu ochranáři z CHKO Moravský kras.

Oblíbená lokalita je podle nich cenná geologicky i z hlediska živé přírody. Nachází se zde vrstvy druhohorních písků a jílů i zkameněliny. Bývalá pískovna se také stala domovem vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů.

“Věříme, že vyhlášení přírodní památky umožní zachovat tento přírodovědně i turisticky velmi atraktivní fenomén pro další generace,” uvedli k vyhlášení ochranáři.

Zdroj: Správa CHKO Moravský kras, foto: David Osikovski

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*