Moravský podzim zahájil Einstein na pláži se světoznámou písničkářkou Suzanne Vega jako vypravěčkou

Americká písničkářka Suzanne Vega

Minimalistická opera Einstein na pláži otevřela včera večer jubilejní 50. ročník Moravského podzimu. Dílo skladatele Philipa Glasse zaznělo v provedení belgických umělců, mluvené úlohy vypravěčky se zhostila americká písničkářka Suzanne Vega. Koncert poslouchal plný sál brněnského Bobycentra, bylo vyprodáno.

Opera je určená pro smíšený sbor a nepočetný soubor hudebníků, jejichž sestava chvílemi připomíná komorní ansámbl, chvílemi popovou skupinu. Dnes uvedená koncertní verze je výsledkem spolupráce souboru Ictus z Bruselu, Collegia Vocale Gent a vizuální umělkyně Germaine Kruipové. Umělci vystupovali převážně v civilním oblečení.

Koncertní provedení trvá přibližně čtyři hodiny. Hrává se bez přestávky, obecenstvo může volně odcházet a přicházet. Stejnou organizaci měl i dnešní večer v sále Bobycentra, původně určeného spíš pro diskotéky. Také hudebníci průběžně přicházeli a odcházeli, jak si to vyžadovala partitura. Koncert začal bez projevů na úvod, hudebníci totiž nastupovali na pódium a začínali postupně zpívat či hrát už ve chvílích, kdy posluchači teprve plnili sál.

Dvaaosmdesátiletý Glass patří k zakladatelům amerického minimalismu. Einstein na pláži vznikl v polovině 70. let ve spolupráci s režisérem Robertem Wilsonem. Přestože je dílo označováno jako opera, od tradičního chápání žánru se v mnohém odlišuje. Proud hudby a mluveného slova nemá jasný děj, není to opera o fyzikovi Albertu Einsteinovi.

Zpívaný text je tvořen buď solmizačními slabikami do-re-mi-fa-sol-la-si, anebo čísly určujícími počet not. Hudební motivy se mnohokrát opakují, vznikají tak mnohaminutové minimalistické “bloky”. Mluvené pasáže připomínají fragmenty náhodně zaslechnutého rozhovoru na ulici a přispívají k atmosféře “snové hry”.

Americká hudebnice Suzanne Vega patří mezi celosvětově nejznámější písničkářky. V minulosti se stala laureátkou řady významných hudebních ocenění, včetně ceny Grammy. Koncertuje nepřetržitě od roku 1982.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Související články

Přečtěte si  Letní filmová škola 2024 v Uherském Hradišti nabídne i komentované prohlídky věznice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*