Moravští patrioti pořádají společnou konferenci, představí vize do budoucna

Dietrichsteinský palác v Brně (Moravské zemské muzeum), místo konání konference

Dietrichsteinský palác na Zelném trhu v Brně bude v sobotu 26. června hostit třetí ročník konference Morava 1918. Program tentokrát nenaváže na přednášky o moravských symbolech, zaměří se na vize budoucího rozvoje moravské autonomie. Vystoupí zástupci všech aktivních moravských organizací.

Loňský ročník se zaměřil na symboliku moravské země od náboženské, přes správní až po hudební. První ročník byl věnován souvislostem vzniku československého státu a proměn postavení Moravy.

Letos se pořadatelé rozhodli pro uvedení speciálního programu. Přispělo k tomu opakované nucené přesunutí termínu i aktivizace moravského hnutí v souvislosti s letošním sčítáním lidu. K přednášení v budově Moravského zemského muzea jsou zváni představitelé organizací spolupracujících v rámci volného sdružení s názvem Moravský kulatý stůl.

“Vzhledem ke vzrůstajícímu zájmu o moravskou problematiku, který byl bezesporu podnícen kampaní na podporu zapisování moravské národnosti a moravského jazyka při Sčítání lidu 2021, rozhodl přípravný výbor věnovat obsah konference představám politických a spolkových iniciativ o dalším postupu při prosazování moravské autonomie,” uvádí pořadatelé v programu konference.

Podle organizátora a zakladatele Iniciativy Morava 1918 Jiřího Novotného na konferenci vystoupí každý, kdo v moravském hnutí něco znamená. “Cílem je představit nabídku toho, co moravské hnutí vlastně je. Chceme mimo jiné vyvrátit často tradovaný mýtus o Svatoplukových prutech,” upřesnil Novotný. Podle něj není cílem přimět jednotlivé organizace ke splynutí, ale k vzájemné podpoře a koordinaci, navzdory odlišnosti v náhledech na společenské otázky.

Program konference (26. 6. od 12:45, Dietrichsteinský palác, Brno):

 • J. Novotný (Iniciativa Morava 1918): Kooperace v moravských politických uskupení.
 • C. Musil (Politická strana Moravané): Obnovení moravské státnosti je možné jen s respektem k potřebám Moravanů.
 • O. Hýsek (Moravské zemské hnutí) : Moravské zemské hnutí – ideje a cíle.
 • M. Hoskovec: Moravský konzervatismus.
 • M. Trnka (Moravský kulatý stůl): Spolupráce u Moravského kulatého stolu.
 • J. Krábek (Moravská národní obec): Vize pro prosperitu.
 • O. Mlejnek (Společnost pro Moravu a Slezsko): Společnost pro Moravu a Slezsko – historie, současnost a plány do budoucna.
 • M. Smutný (Moravský národní kongres): Nadační fond Moravského kulatého stolu.
 • Ukončení cca v 17:00

Během konference bude pořizován audiovizuální záznam, vyjde sborník příspěvků. Vstup na konferenci je volný. Pro zájemce bude možnost zakoupit přímo v sále učebnici Moravské dějiny do roku 1860 a sborník z druhého ročníku konference Morava 1918.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Autor: pjk, zdroj: Moravský kulatý stůl, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


5 Comments

 1. Rozdílnost nesmí být překážkou v jednotě k prosazení společného. Patřilo by se napsat paráda , ale raději napíši KONEČNĚ. Podobné ” sjednocující ” akce všech spolků a politiků Morava už dlouho potřebovala . Pro Moravu ovšem bude především důležité jaké budou závěry a výstupy z této konference a zda dokáží oslovit/přitáhnout ” obyčejné obyvatele ” Moravany ( v moravském hnutí se přece všichni natolik dobře znají, že si nepotřebují dokazovat kdo a co dělá ). V článku uvedené cíle ” představit nabídku co moravské hnutí je ” mi přijde trochu málo a ztráta času s představováním . Většina obyvatel na Moravě o moravském hnutí ví, zná moravské cíle, rozpoznají vlajku atd , ale nikdo neví jak dosáhnout zrušení krajů a zavedení úplně ( i fiskální ) autonomie pokud to Češi odmítnou . Většina Moravanů si především nepřeje odtržení ( rozdíl oproti Skotsku nebo Katalánsku ) to je prostě fakt a realita se kterou se musí počítat.

  5
  2
  • ‘Většina obyvatel na Moravě o moravském hnutí ví, zná moravské cíle, rozpoznají vlajku’ Tak to si myslim, ze ne. Myslim, ze maji povedomi o tom, ze existuji nejaci ‘pomatenci’ co si preji odtrzeni Moravy. O techto je totiz informovano nejvic. Nejspis zcela zamerne aby to lidi odradilo se k tem zlym moravistum/moravskym nacionalistum pridavat. Protoze nacionalismus je prece spatny.
   Takze predstavovani organizaci by mela byt neustala aktivita. Cim vic tim lip. A koordinace aktivit samozrejme.

   • a) pokud má někdo povědomí sice negativní tak ví . b) nevím kde se informuje o moravském hnutí v celostátních mediích , ale dle mého se neinformuje ani pořádně o Moravě ( spíš východ republiky ) a o hnutí už vůbec NE ( vyjma pro moravský web) c) pořád , ale nikdo neví – nepředložil a neřekl jak řešit Moravu pokud Čech řekne NE autonomii ( dle mého by to chtělo federaci, ale i fiskální autonomie by byla přijatelná ) a ČEŠI VELKÉ HLASITÉ NE ŘÍKAJÍ . Češi těží z toho , že absolutní většina Moravanů ( i těch kteří se přihlásí k národnosti moravské ) nechce obnovování státnosti a další rozpad ČR. Proto jsem napsal ,že u nás je diametrálně jiná situace než byla se Slováky nebo je ve Skotsku či Katalánsku , závěrem možná to konference radikálně posune , ale spíš pochybuji.

  • Nelze než souhlasit s výrokem “Podobné sjednocující akce všech spolků a politiků Morava už dlouho potřebovala.”
   Pokud jde o “rozpoznání vlajky” a “negativní povědomí” o Moravě, tak k tomu negativnímu přispívají kromě jiného též spory o barvu šachovámí moravské orlice – viz nedávný článek “Znojmo mění znak, vrací se ke zlaté barvě.”

  • Až na zmíněné eurofilisty z MZH,to neni žádná výhra a bez uvažování o Moravské nezávislosti je zbytečné aj o čem ze všema umírněncama debatovat, pač jen vlastní moravskoslezský stát poskládaný na moravských tradicách,konzervatismu a socialismu može něco znamenat k lepšímu!!!

   2
   2

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*