Moravští rybáři prohlubují spolupráci s vodohospodáři, podepsali memorandum

Generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák (vlevo) s předsedou Moravského rybářského svazu Jiřím Ryšánkem.

Vodohospodáři z Povodí Moravy a Moravský rybářský svaz podepsali memorandum o spolupráci. Zaměří se na ochranu přírody, podporu sportovního rybolovu a pořádání akcí zaměřených na výchovu mládeže. Prohloubení spolupráce zahájily organizace akcí pro mladé rybáře z celé Moravy.

Užší spolupráce spolku a státního podniku bude probíhat v rámci zarybňování, záchranných transferů vodních živočichů, zajišťování dobrého zdravotního stavu vybraných druhů ryb, stejně jako přípravy legislativy v oblasti ochrany přírody a sportovního rybolovu.

„Spolupráce v současné době probíhá na přátelské a konstruktivní úrovni, nicméně podpis memoranda dosavadní spolupráci ještě více prohlubuje a vymezuje konkrétní oblasti, ve kterých chceme činit společné kroky,” uvedl Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy.

Vzájemná spolupráce bude podle něj vycházet ze společných zájmů Povodí Moravy a Moravského rybářského svazu na podpoře zásad udržitelného využití přírodních zdrojů a výkonu rybářského práva. Konkrétní kroky pro rok 2023 navrhnou organizace na počátku příštího roku. Vyhodnocení spolupráce bude probíhat minimálně dvakrát ročně.

Prohloubení spolupráce umožní rybářům využít odbornosti správce toků v rámci konzultací a v některých případech zajistit potřebnou techniku. My správci toků naopak můžeme zajišťovat záchranné transfery ryb při mimořádných manipulacích na vodních dílech či potřebná pověření k odlovům,“ doplnil předseda Moravského rybářského svazu Jiří Ryšánek.

Na Plumlov přijeli z celé Moravy

Součástí vzájemné spolupráce je společná edukační činnost zaměřená na výchovu mládeže. Prvním společným krokem rybářů a vodohospodářů bylo uspořádání odborné exkurze na vodní nádrž Plumlov, na kterou navázaly rybářské závody na Podhradském rybníku na Prostějovsku.

Čtyři desítky mladých rybářů z celé Moravy navštívilo odběrnou věž vodního díla Plumlov, které plní zejména protipovodňovou funkci a funkci zajišťování ekologických průtoků v Hloučele v době sucha. A následně se zúčastnilo rybářských závodů na Podhradském rybníku, který čeká výlov 18. listopadu.

Velice nás potěšila nejen účast vysokého počtu mladých rybářů a rybářek na závodě, ale také zájem o historii a význam vodního díla Plumlov, kam jsme pozvali i jejich rodiče. Považuji jako velice přínosné, když mládež začíná vodní díla vnímat nejen jako rybářský revír, ale také jako protipovodňové opatření a zásobu vody pro období sucha,“ dodal na závěr šéf moravských vodohospodářů Gargulák.

Přečtěte si  1200 let Moravanů připomněly nasvícené památky

Moravský rybářský svaz je spolek sdružující rybáře z celé Moravy. Vznikl v roce 1990 oddělením od Českého rybářského svazu. Povodí Moravy je státní vodohospodářský podnik, starající se o vodní toky a díla v povodí Moravy, které zhruba odpovídá hranicím moravské země.

Zdroj a foto: Povodí Moravy, Moravský rybářský svaz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*