Moravští rybáři prohlubují spolupráci s vodohospodáři, podepsali memorandum

Generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák (vlevo) s předsedou Moravského rybářského svazu Jiřím Ryšánkem.

Vodohospodáři z Povodí Moravy a Moravský rybářský svaz podepsali memorandum o spolupráci. Zaměří se na ochranu přírody, podporu sportovního rybolovu a pořádání akcí zaměřených na výchovu mládeže. Prohloubení spolupráce zahájily organizace akcí pro mladé rybáře z celé Moravy.

Užší spolupráce spolku a státního podniku bude probíhat v rámci zarybňování, záchranných transferů vodních živočichů, zajišťování dobrého zdravotního stavu vybraných druhů ryb, stejně jako přípravy legislativy v oblasti ochrany přírody a sportovního rybolovu.

„Spolupráce v současné době probíhá na přátelské a konstruktivní úrovni, nicméně podpis memoranda dosavadní spolupráci ještě více prohlubuje a vymezuje konkrétní oblasti, ve kterých chceme činit společné kroky,” uvedl Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy.

Vzájemná spolupráce bude podle něj vycházet ze společných zájmů Povodí Moravy a Moravského rybářského svazu na podpoře zásad udržitelného využití přírodních zdrojů a výkonu rybářského práva. Konkrétní kroky pro rok 2023 navrhnou organizace na počátku příštího roku. Vyhodnocení spolupráce bude probíhat minimálně dvakrát ročně.

Prohloubení spolupráce umožní rybářům využít odbornosti správce toků v rámci konzultací a v některých případech zajistit potřebnou techniku. My správci toků naopak můžeme zajišťovat záchranné transfery ryb při mimořádných manipulacích na vodních dílech či potřebná pověření k odlovům,“ doplnil předseda Moravského rybářského svazu Jiří Ryšánek.

Na Plumlov přijeli z celé Moravy

Součástí vzájemné spolupráce je společná edukační činnost zaměřená na výchovu mládeže. Prvním společným krokem rybářů a vodohospodářů bylo uspořádání odborné exkurze na vodní nádrž Plumlov, na kterou navázaly rybářské závody na Podhradském rybníku na Prostějovsku.

Čtyři desítky mladých rybářů z celé Moravy navštívilo odběrnou věž vodního díla Plumlov, které plní zejména protipovodňovou funkci a funkci zajišťování ekologických průtoků v Hloučele v době sucha. A následně se zúčastnilo rybářských závodů na Podhradském rybníku, který čeká výlov 18. listopadu.

Velice nás potěšila nejen účast vysokého počtu mladých rybářů a rybářek na závodě, ale také zájem o historii a význam vodního díla Plumlov, kam jsme pozvali i jejich rodiče. Považuji jako velice přínosné, když mládež začíná vodní díla vnímat nejen jako rybářský revír, ale také jako protipovodňové opatření a zásobu vody pro období sucha,“ dodal na závěr šéf moravských vodohospodářů Gargulák.

Přečtěte si  Zámeček Pohansko láká na novou archeologickou expozici plnou audiovizuálních prvků

Moravský rybářský svaz je spolek sdružující rybáře z celé Moravy. Vznikl v roce 1990 oddělením od Českého rybářského svazu. Povodí Moravy je státní vodohospodářský podnik, starající se o vodní toky a díla v povodí Moravy, které zhruba odpovídá hranicím moravské země.

Zdroj a foto: Povodí Moravy, Moravský rybářský svaz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*