Muzeum RAF v Ivančicích nese jméno Emila Bočka. Poslední žijící stíhač RAF leží v nemocnici

Pilot RAF z Moravy, válečný hrdina arm. gen. Emil Boček

V Ivančicích byla vytvořena muzejní expozice nazvaná Muzeum RAF Emila Bočka. Návštěvníky provede osudy československých pilotů, kteří za druhé světové války sloužili v britském královském letectvu. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 1. listopadu, ve čtvrtek se jejího křtu zúčastnily významné osobnosti, včetně generála Bočka, rodáka z brněnských Tuřan, který v 96 letech zůstává posledním žijícím československým pilotem RAF. Nyní leží ve fakultní nemocnici v Bohunicích.

Muzeum vzniklo spontánně

Za vytvořením muzea stojí Jan Dašovský, díky němuž vzniklo nejen muzeum, ale celý dům RAF House, který je pilotům věnovaný. Součástí je i restaurace, vinotéka a společenský sál. Využil k tomu dům v Tovární ulici, který byl dříve součástí vchodu do továrny Mosilana a naposledy v něm byla diskotéka. “Muzeum vzniklo spontánně z mého přátelství s panem Bočkem a z toho, že děláme víno s jeho etiketou. Do muzea jsem dal předměty ze své sbírky, jsou tam věci i z jeho sbírky i z pozůstalostí některých jiných letců,” řekl Dašovský.

Po křtu byl válečný veterán převezen do nemocnice

Boček byl celou dobu na křtu muzea, poté jej lékaři převezli do fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, řekl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Informace o jeho zdravotním stavu nesdělil.

Výstava představí knipl ze Spitfiru či fotokulomet

Mezi exponáty patří například knipl ze Spitfiru, s nímž Boček létal, fotokulomet, který sloužil ke kontrole zásahů při vzdušné střelbě, zápis jednoho z pilotů z letu, kdy sestřelil dva Messerschmitty, či pozůstalost po ivančickém rodákovi Miroslavu Muchovi, který zahynul nad Británií v bombardéru.

Muzeum bude otevřené v odpoledních hodinách denně mimo pondělí a úterý, vstup bude zdarma.

Arm. gen. Emil Boček je posledním žijícím československým stíhacím pilotem druhé světové války. Sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Na kontě má 26 operačních letů. V roce 2010 mu byl za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost propůjčen Řád bílého lva třetí třídy. Letos v květnu byl povýšen do nejvyšší armádní hodnosti.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Související články

Přečtěte si  V Brně vznikl první tuzemský hospic pro nevyléčitelně nemocné děti. Dům pro Julii je obklopen zelení

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*