Na Alejových slavnostech v Bruntálu byl zahájen další ročník ankety Alej roku

V sobotu 22. dubna 2023 proběhla v Bruntálu Alejová slavnost, která zakončila anketu Alej roku 2022, kterou pořádá společnost Arnika. Alejová slavnost proběhla v Lipové aleji na Uhlířském vrchu, která vloni vyhrála a pro kterou hlasovalo 1041 lidí. Blíží se start dalšího ročníku. Lidé budou moci nominovat aleje ze svého regionu.

O tom, že máme nejhezčí alej v republice, víme tady v Bruntálu velmi dobře. Jsme ale moc rádi, že díky anketě Alej roku to ví i spousta lidí, kteří tu nikdy nebyli, ale možná to pro ně bude jeden z impulsů, proč navštívit náš kraj.” řekla koordinátorka cestovního ruchu města Bruntál Pavlína Konečná, která bruntálskou alej do ankety nominovala.

Alejová slavnost, které se účastnily desítky místních lidí, začala v 14:00 na úpatí Uhlířského vrchu, kde byla odhalena pamětní cedule a kde promluvil místostarosta Bruntálu Radek Zatloukal a odbornice na ochranu stromů ze spolku Arnika Marcela Klemensová.

Pro město je to samozřejmě čest a zároveň ocenění práce odboru životního prostředí, který se o to, aby byla Lipová alej na Uhlířském vrchu stále krásná, stará po celý rok.” zhodnotil vítězství bruntálské aleje v anketě Zatloukal.

Město provede inventarizaci aleje, každý strom bude mít svůj rodný list

Letos chystá město inventarizaci aleje s odborným průzkumem na netopýry a dřevokazné houby. Každý strom aleje také získá rodný list a v katastru nemovitostí díky tomu bude zápis o druhu lípy, jejím stáří, obvodu kmene, provedeném zásahu a plánu péče do dalších let.

Lipová alej je tvořena čtyřmi řadami a stromy v ní jsou staré okolo 250 let. Vyrůstá na svahu vyhaslé sopky a od úpatí vede, spolu s křížovou cestou uměleckého řezbáře a bruntálského rodáka Františka Nedomlela, k baroknímu poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné. Ten sice bývá uzavřen, pro účel Alejové slavnosti jej však nechalo město otevřít, a účastníci si v něm mohli prohlédnout výstavu o alejích a vyslechnout koncert na saxofon Arnošta Svobody z Národního divadla moravskoslezského.

Na anketě Alej roku si nejvíc cením, že díky ní vznikají kolem alejí po celé republice komunity lidí, kteří se zajímají o jejich osud a starají se, aby tu zůstaly co nejdéle. Přesně to je smyslem ankety, nejen upozornit na krásná místa v naší republice, ale zároveň aktivovat místní lidi, aby si jich vážili.” shrnula smysl ankety Marcela Klemensová ze spolku Arnika.

Přečtěte si  Prožijte léto v Bílých Karpatech: Unikátní projekt nabízí dobrodružství a umění s místními řemeslníky

Byl odstartován další ročník ankety, lidé mohou začít hlasovat pro alej roku 2023

Přestřižením pásky nejkrásnější české aleje roku 2022 v Bruntálu Arnika zároveň odstartovala i další, už dvanáctý ročník ankety Alej roku.

V roce 2022 soutěžilo 92 alejí a stromořadí z celé České republiky. Doufáme, že letos se nám podaří v nominacích překročit stovku. Nominovat aleje za rok 2023 bude moct zanedlouho kdokoli, prostřednictvím nominačního formuláře na www.alejroku.cz. Zatím si na webu mohou lidé prohlédnout nejkrásnější aleje České republiky za rok 2022.” uzavřela koordinátorka ankety Alej roku Denisa Hronová. V loňském roce začala nominační fáze 1. června.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají např. tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům v orientaci při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech.

Autor: red Zdroj: Arnika Foto: Alej roku

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*