Na březích Svratky vyroste kolonáda. Brno už chystá výběrové řízení

Vizualizace budoucí podoby nábřeží Svratky v Brně

S plánovanou stavbou protipovodňových opatření na řece Svratce v Brně souvisí úprava tříkilometrového úseku nábřeží, který se promění v rekreační zónu. Přípravy se podařilo urychlit, výběrové řízení na zhotovitele tak bude vypsáno už na začátku příštího roku, informovala Kancelář architekta města Brna

Cyklostezka, pěšiny i kolonáda

Návrh stavby protipovodňových opatření počítá s revitalizací tříkilometrového úseku okolí Svratky od koupaliště Riviéra podél Poříčí až po ulici Uhelná. To vše za využití přírodě blízkých opatření. Nové ostrůvky a tůně na Svratce doplní mola. Břehy oživí zeleň. Pro pěší i cyklisty přibude zhruba pět kilometrů pěšin a bezmála tři kilometry cyklostezek. Všední pohled na ulici Poříčí promění nová kolonáda a počítá se i s lavičkami.

Především však přibudou zemní hráze, zrekonstruují se nábřežní zdi a rozvolní se koryto řeky. Navíc se díky protipovodňovým opatřením uvolní v daném úseku území pro další rozvoj, jehož využití dosud limitovala záplavová zóna Svratky.

Projekt míří k realizaci

Architektonické řešení projektu je zpracováno na základě vítězného návrhu mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěže, která se konala před třemi lety, týmem uznávaného architekta Ivana Rullera. Již bylo vydáno územní rozhodnutí a část potřebných stavebních povolení. Ve středu 2. prosince 2020 Rada města Brna schválila zahájení zadávacího řízení pro výběr zhotovitele.

Stavební práce by měly podle harmonogramu trvat od dubna 2021 do října 2023 a budou se týkat obou břehů Svratky. Významnou součástí projektu je i rekonstrukce vodovodu a zajištění protipovodňové ochrany kanalizace a přeložek inženýrských sítí. Celkem by tato zakázka měla stát 1,255 miliardy korun. Rozhodující bude také udělení dotace z Ministerstva životního prostředí.

Zdroj a foto: KAM Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*