Na brněnské Kociánce vzniká dětský hospic, první v celé republice

Vizualizace dětského hospice Dům pro Julii

Symbolickým poklepáním základního kamene začala stavba Domu pro Julii. První dětský hospic v ČR bude stát v areálu zahrady domu pro seniory na Kociánce v Brně. Stavba potrvá přibližně patnáct měsíců, financuje ji město za pomoci evropské dotace.

Institucializovaná dětská paliativní péče je v České republice stále na začátku cesty a Dům pro Julii bude patřit mezi první vlaštovky tohoto typu služeb. „Jsem velmi pyšná, že Dům pro Julii vzniká a bude pomáhat klientům a jejich rodinám právě v Brně. Ačkoliv dětská paliativní péče je téma velmi bolestné, nesmíme před ním zavírat oči,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Město začalo spolupracovat se stejnojmennou neziskovou organizací už v roce 2018. Z původních plánů, kdy mělo město poskytnout pouze pozemek v areálu zahrady domu pro seniory na Kociánce, se stalo investorem celé stavby. “To zajistila smlouva s organizací Dům pro Julii z června loňského roku. Zároveň mě těší, že jsme s projektem uspěli v evropském dotačním programu ITI, kdy peníze z tohoto fondu pokryjí více než polovinu nákladů,“ upřesnila Vaňková.

Dokument jasně nastavil parametry spolupráce. Organizace Dům pro Julii vyhotovila z peněz dárců projektovou i prováděcí dokumentaci a bude financovat autorský dozor stavby hospice. Město Brno zajistilo pozemek, na němž hospic vznikne. Stalo se i celkovým investorem stavby a garantuje celou stavbu. Společně s Domem pro Julii zajistilo veškeré nutné kroky, které vedly k získání evropské dotace v rámci nástroje ITI. Hospic poté vybaví a bude provozovat nezisková organizace Dům pro Julii.

„Díky tomu, že jsme od Domu pro Julii získali už připravený architektonický návrh od ateliéru Čtyřstěn, podařilo se celý projekt rozhýbat v opravdu rychlém tempu. V loňském roce se Brno stalo investorem, dnes již začínáme stavět a vše by mělo být hotovo během následujících patnácti měsíců,” přiblížil radní pro oblast investic David Grund. Stavba, kterou zhotoví společnost UNISTAV CONSTRUCTION, bude stát 160 milionů korun. Dotace z evropských zdrojů činí 92 milionů korun a zbylá částka půjde z rozpočtu města Brna.

Služba pro nevyléčitelné děti

Třípodlažní budova s vnitřním nádvořím bude zakomponována do okolní zahrady, návrh vyprojektoval architektonický ateliér Čtyřstěn. Součástí projektu jsou přípojky na inženýrské sítě, parkoviště, přístupová komunikace, chodníky a venkovní a sadové úpravy.

Přečtěte si  Milan Kundera spočine na "brněnském Slavíně". Město podpoří také jeho knihovnu

Hospic bude disponovat desíti samostatnými pokoji pro klienty, z nichž osm poslouží jako odlehčovací. Zázemí bude připraveno i pro rodiče a sourozence dětí. Zařízení nabídne širokou škálu terapeutických služeb včetně psychologické, sociální a duchovní pomoci.

Dětská paliativní péče se týká komplexní péče o těžce a nevyléčitelně nemocné děti. Poskytuje somatickou, psychickou i spirituální pomoc. Zahrnuje také poskytování podpory rodině dítěte.

Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*