Na Brněnské přehradě drží sinice na uzdě, opatření budou pokračovat

Speciální tým potápěčů už sklopil aerační věže na Brněnské přehradě.

Brněnská přehrada je po konci letní sezony připravená na zimu. Srážení fosforu a provozu aeračních věží bylo ukončeno na konci září, věže už sklopil speciální tým potápěčů. Opatření proti rozvoji osvědčila svou účinnost a budou pokračovat i v následujících letech.

Přehrada je připravená na zimu

Od dubna až do září zajišťovalo na Brněnské přehradě dvacet věží provzdušňování vodního sloupce a promíchávání vody. “Společně se srážením fosforu na přítoku do vodní nádrže tak vodohospodáři vytvářejí na Brněnské přehradě podmínky, které mají bránit masívnímu přemnožení sinic. I v letošním roce byla opatření účinná a po celou dobu koupací sezóny zabezpečila požadovanou kvalitu vody pro rekreaci,” uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ihned po ukončení koupací sezóny v září začali moravští vodohospodáři přehradu připravovat na zimu. „V říjnu jsme ukončili srážení fosforu, postupně jsme začali sklápět všech dvacet aeračních a destratifikačních věží, vyměnili jsme značení na vodní hladině za zimní a následně jsme snížili hladinu v nádrži na zimní kótu. S koncem října jsme všechny práce dokončili a přehrada je tak připravená na zimu,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy. Hladina v nádrži je tak v současnosti čtyři metry pod maximální hladinou zásobního prostoru. Na této úrovni zůstane až do konce zimy, kdy vodohospodáři využijí zvýšených průtoků k opětovnému naplnění nádrže.

Brněnská přehrada v létě

S opatřeními se počítá do budoucna

Povodí Moravy spolu s dotčenými samosprávami realizuje už třetí etapu projektu, jehož součástí je snaha udržet rovnovážný stav povrchových vod v údolní nádrži Brno, aby nebyly vytvořeny podmínky k masovému rozvoji toxických sinic. „Realizovaná opatření spočívají ve srážení fosforu na přítoku do Brněnské přehrady, který je hlavní živinou pro sinice. Dále je v provozu aerační systém na hlavním jezeře, který pomáhá okysličovat vodu u dna a promíchává celý vodní sloupec, kdy okysličenou vodu z vrchních vrstev posunuje směrem ke dnu a tím ztěžuje životní cyklus sinic,“ vysvětlil Gargulák.

Projekt „Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži“ byl zahájen již v roce 2010, kdy byl poprvé spuštěn aerační systém a srážení fosforu. V současné době probíhá již třetí etapa, která bude končit v podzimních měsících roku 2022. 

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Speciální opatření se během uplynulých etap osvědčila jako vysoce účinná, proto by měla pokračovat a rozvíjet se i v průběhu čtvrté etapy projektu. Ta by měla navázat na stávající etapu a pokračovat až do roku 2027. “V současné době byly zahájeny přípravné práce, vyhodnocují se dosavadní výsledky a zpracovává se projektová dokumentace,” doplnil mluvčí Chmelař.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*