Extrémní počasí letos přineslo návrat sinic na Brněnskou přehradu. Masivnímu rozmnožení se nakonec podařilo zabránit díky srážení fosforu i provozu vzduchovacích věží. Moravští vodohospodáři plánují pokračovat v opatřeních i v dalších letech, kdy zahájí čtvrtou fázi projektu.
Opatření proti masivnímu rozvoji sinic na Brněnské přehradě byla i letos úspěšná. Navzdory extrémně vysokým teplotám a nízkému průtoku nebyla voda na žádném z koupacích míst hodnocena jako nevhodná ke koupaní. Pomohlo srážení fosforu a provoz míchacích a aeračních věží.
„Srážení fosforu dle výsledků monitoringu zafungovalo velmi dobře. Z podrobných dat je zřejmé, že většina rozpuštěného fosforu byla zachycena koagulantem a do nádrže se nedostává jako hlavní živina pro rozvoj sinic,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Monitoring vody v Brněnské údolní nádrži ukázal, že vodní sloupec na hlavním jezeru nádrže byl po dobu provozu míchacích a vzduchovacích věží velmi dobře promíchaný. Rozdíly teplot mezi hladinou a dnem byly velmi nízké.
„V minulých dvou sezónách, které nebyly provázeny tak nízkým přítokem vody do nádrže, opatření prokázala svoji účinnost a po celou kopací sezónu pomáhala udržet kvalitu vody na požadované úrovni. Letošní sezóna potvrdila, že naše opatření fungují a jsou účinná i při extrémních faktorech,“ doplnil na vnější vlivy Gargulák.
Přehrada dostane míchací věže
Dvacet provzdušňovacích a míchacích věží společně s dávkováním síranu železitého, který srážením fosforu zabraňuje tvoření nadměrného množství sinic, bylo v provozu od dubna do září. Na počátku října začali potápěči připravovat zařízení na zimu a věže sklápět. Skončila tak III. etapa projektu proti masivnímu rozvoji sinic v Brněnské přehradě.
Na úspěšný průběh předchozích etap naváže od dubna 2023 IV. etapa projektu. V rámci ní dojde k posílení opatření přímo v nádrži. “Dojde k nahrazení vzduchovacích věží věžemi míchacími a to z důvodu vyšší efektivity. V průběhu etapy pak bude nádrž na vybraných místech osazena dalšími čtyřmi věžemi, které budou zajišťovat další promíchávání vodního sloupce,” upřesnil Gargulák.
Projekt byl zahájen v roce 2010, kdy byl poprvé spuštěn aerační systém a srážení fosforu. Na každý rok projektu je vyčleněno přibližně patnáct milionů korun. “Vynaložené prostředky na realizaci opatření nejsou určené na jednorázové vyčištění, ale na kontinuální úpravu poměrů v nádrži v letním období, kdy dochází k nadměrnému rozvoji sinic,” doplnil šéf moravských vodohospodářů s tím, že bude pokračovat monitoring nádrže v režii Povodí Moravy i krajské hygienické stanice.
Zdroj a foto: Povodí Moravy
Buďte první kdo přidá komentář