Na Brněnské přehradě se podařilo zkrotit sinice, opatření budou pokračovat

potápěčský monitoring Brněnské přehrady

Extrémní počasí letos přineslo návrat sinic na Brněnskou přehradu. Masivnímu rozmnožení se nakonec podařilo zabránit díky srážení fosforu i provozu vzduchovacích věží. Moravští vodohospodáři plánují pokračovat v opatřeních i v dalších letech, kdy zahájí čtvrtou fázi projektu.

Opatření proti masivnímu rozvoji sinic na Brněnské přehradě byla i letos úspěšná. Navzdory extrémně vysokým teplotám a nízkému průtoku nebyla voda na žádném z koupacích míst hodnocena jako nevhodná ke koupaní. Pomohlo srážení fosforu a provoz míchacích a aeračních věží.

„Srážení fosforu dle výsledků monitoringu zafungovalo velmi dobře. Z podrobných dat je zřejmé, že většina rozpuštěného fosforu byla zachycena koagulantem a do nádrže se nedostává jako hlavní živina pro rozvoj sinic,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Monitoring vody v Brněnské údolní nádrži ukázal, že vodní sloupec na hlavním jezeru nádrže byl po dobu provozu míchacích a vzduchovacích věží velmi dobře promíchaný. Rozdíly teplot mezi hladinou a dnem byly velmi nízké.

„V minulých dvou sezónách, které nebyly provázeny tak nízkým přítokem vody do nádrže, opatření prokázala svoji účinnost a po celou kopací sezónu pomáhala udržet kvalitu vody na požadované úrovni. Letošní sezóna potvrdila, že naše opatření fungují a jsou účinná i při extrémních faktorech,“ doplnil na vnější vlivy Gargulák.

hodnocení jakosti vody v Brněnské přehradě podle jihomoravské Krajské hygienické stanice

Přehrada dostane míchací věže

Dvacet provzdušňovacích a míchacích věží společně s dávkováním síranu železitého, který srážením fosforu zabraňuje tvoření nadměrného množství sinic, bylo v provozu od dubna do září. Na počátku října začali potápěči připravovat zařízení na zimu a věže sklápět. Skončila tak III. etapa projektu proti masivnímu rozvoji sinic v Brněnské přehradě.

Na úspěšný průběh předchozích etap naváže od dubna 2023 IV. etapa projektu. V rámci ní dojde k posílení opatření přímo v nádrži. “Dojde k nahrazení vzduchovacích věží věžemi míchacími a to z důvodu vyšší efektivity. V průběhu etapy pak bude nádrž na vybraných místech osazena dalšími čtyřmi věžemi, které budou zajišťovat další promíchávání vodního sloupce,” upřesnil Gargulák.

Projekt byl zahájen v roce 2010, kdy byl poprvé spuštěn aerační systém a srážení fosforu. Na každý rok projektu je vyčleněno přibližně patnáct milionů korun. “Vynaložené prostředky na realizaci opatření nejsou určené na jednorázové vyčištění, ale na kontinuální úpravu poměrů v nádrži v letním období, kdy dochází k nadměrnému rozvoji sinic,” doplnil šéf moravských vodohospodářů s tím, že bude pokračovat monitoring nádrže v režii Povodí Moravy i krajské hygienické stanice.

Přečtěte si  Brněnské trolejbusy z vlastní dílny: Vozy Mario získaly potřebná povolení

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*