Na významný moravský svátek 5. července zavlají na radnicích moravské vlajky. Mnohé památky budou přístupné zdarma

Moravská vlajka na obecním úřadě v Újezdu u Uničova

Letos je to již deset let od vzniku iniciativy Za vyvěšování moravské vlajky ve svátek věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, patronů Moravy. Iniciativa si klade za cíl obnovu užívání historických symbolů a barev Moravy. A úspěch se dostavil. Po 10 letech se již zapojuje více než 1 500 ze zhruba 1 900 moravských obcí a měst.

Vyvěšením vlajky obce symbolicky vyjadřují úctu k naší rodné zemi Moravě, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii. Poprvé se tato akce konala v roce 2010, kdy se do ní zapojilo 75 radnic jejich počet se každým rokem zvyšuje. “Oproti minulému roku jsme nečekaně poskočili o dalších přibližně 100 obcí. Největším městem, které letos poprvé vyvěsí moravskou vlajku, je statutární město Prostějov. Byla překročena magická hranice 1500 radnic zapojených do iniciativy nebo opakovaně vyvěšujících moravskou vlajku,” komentuje úspěch iniciativy její koordinátorka Lenka Holaňová z Moravské národní obce a dodává: “Zajisté je to úspěch, ale stále máme co na práci.

Obce na Moravě již vyvěšují moravskou vlajku na Cyrila a Metoděje samy bez vyzývání i bez toho, že by jim to ukládal zákon tak jako v případě vlajky státní. “Po loňských volbách se také projevily změny v zastupitelstvech – pro naši iniciativu pozitivně. Nová generace je bezprostřední a pro moravský patriotismus plná pochopení,” doplnila Holaňová.

Jestli visí moravská vlajka i na vašem úřadě si můžete zjistit v seznamu zapojených obcí a měst na stránkách Moravské národní obce.

Počet zapojených obcí a měst se každým rokem zvyšuje.

Otevřou se také některé památky

Iniciativu doprovází výzva ke zpřístupnění místních pamětihodností, kterou je zdůrazněn kulturně historický charakter celého projektu. Jejím cílem je snaha probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice. Z těch nejznámějších se v tento den zdarma či za snížené vstupné otevře: Slovanské hradiště Mikulčice, Hrad Špilberk Brno, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou (památka UNESCO) a další. Celý seznam památek najdete na stránce Moravské národní obce.

Přečtěte si  Na jižní Moravě bylo vyhlášeno osm nových přírodních památek

Moravská vlajka

V současnosti nejužívanější a nejrozšířenější moravská vlajka se skládá ze dvou stejně širokých vodorovných pruhů žlutého a červeného uprostřed se zemským znakem. Používání žluté a červené barvy jako symbolů Moravy schválil Moravský zemský sněm 14. srpna 1848. I když se objevují snahy  zpochybňovat tuto podobu vlajky, důležité je, že obyvatelé Moravy a jejich obecní zastupitelé, se k Moravě hlásí a to i otevřeně vyvěšením její vlajky.


Autor: red   Zdroj a foto: Moravská národní obec 

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*