Na jihlavskou radnici se vrátily hodiny, vypadají jako na konci 18. století

Opravený ciferník na věži jihlavské radnice

Pozlacené číslice a rafičky na čtvercovém podkladu černé barvy se zlatými ornamenty, Taková je staronová podoba hodin na věži jihlavské radnice, která kopíruje stav z konce 18. století.

“Když se před měsícem sundával ciferník z věže jihlavské radnice, bylo ještě v plánu jej repasovat a vrátit ve stejné podobně na své místo. Pod ním se však ukázal ještě starší ciferník, na kterém Jihlavané zjišťovali čas před dvěma stoletími. Zástupci města se proto rozhodli repasovat starší verzi hodin a navrátit tak centru města podobu z konce 18. století,” informovala mluvčí Aneta Hrdličková.

Hodiny začaly ve své staronové podobě tikat v pátek 18. června kolem poledne. Popohání je radiový stroj, který díky vzdálenému signálu zaručuje vždy přesný čas. Moderní technologie je však schovaná za pohledem do historie. Renovaci hodin se věnovala specializovaná společnost L. Hainz, která se také stará například o Staroměstský orloj.

Návrat ke staré kvalitě

„Hodiny se změnily pravděpodobně na začátku 90. let minulého století, a to kvůli čitelnosti. Nový kruhový ciferník z devadesátek však degradoval architektonickou hodnotu této stavby. Jsem rád, že se tato dobrá věc podařila a jihlavské radniční hodiny zase mají svojí původní podobu,“ uvedl zastupitel města Jaroslav Huňáček ze společnosti Fortis, která vypracovala pro opravu střechy projektovou dokumentaci a podílela se i na dalších opravách budovy radnice, včetně velké rekonstrukce v roce 2004.

Hodiny a radniční věž se začaly opravovat na konci dubna, a to v rámci opravy střechy jihlavské radnice, která potrvá až do příštího roku. Oprava celé střechy proběhne v několika etapách, nejprve se v letošním roce stavebníci zaměří na výměnu krytiny v přední části směrem do Masarykova náměstí, v příštím roce se opraví zadní část směřující do dvorního traktu. Rekonstrukce bude stát přibližně tři miliony.

Zdroj a foto: město Jihlava

Související články

Přečtěte si  Ve Vsetíně byl slavnostně otevřen společný terminál pro vlaky a autobusy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*