Na jihu Moravy vznikne ptačí park. S jeho vybudováním pomohou dobrovolníci

Území, na kterém vyrůstá "ptačí park", poskytuje mimořádně vhodné podmínky pro pestrý výběr ptáků i dalších živočichů.

Nový ptačí park Kosteliska vzniká v nivě říčky Kyjovky severně nad Jarohněvickým rybníkem v katastru města Dubňany. Jde o unikátní území s výraznou mírou podmáčení, které poskytuje vhodné podmínky pro ptactvo i další druhy živočichů a rostlin. Ornitologové stojící za vznikem ptačího parku vyzývají dobrovolníky k pomoci.

Unikátní území poskytuje mimořádně vhodné podmínky

Podle ornitologů z jihomoravské pobočky České ornitologické společnosti se zde prolíná mozaika vodních ploch, rákosin, luk a lesíků. V posledních dvou desetiletích byla velká část dříve obhospodařovaných ploch opuštěna a zarůstá zejména nepůvodními a invazními druhy rostlin i dřevin.

Vzhledem k vysokému přírodnímu potenciálu tohoto území se ornitologové rozhodli vybudovat zde ptačí park. “S využitím tradičních způsobů hospodaření a drobných opatření, jako je hloubení tůní či výsadby vhodných dřevin se chceme pokusit rozšířit vhodné podmínky nejen pro ptactvo, ale i pro další druhy živočichů a rostlin naší fauny a flóry,” uvedli ornitologové v tiskové zprávě.

Na území se vyskytuje řada u nás vzácných druhů ptáků, například čáp černý, čírka modrá nebo vodouš rudonohý.

Název “Kosteliska” pochází od místního názvu území při severovýchodním okraji vznikajícího ptačího parku.

Zapojit se mohou dobrovolníci

Majitelé budoucího ptačího parku vyzvali k pomoci dobrovolníky. Na první říjnový víkend se chystá pracovní akce s cílem pomoct s péčí o pozemky, které již získali nebo spravují ornitologové.

Práce budou podle organizátorů spočívat především v kosení, hrabání a odstraňování posečené hmoty, kácení a ořezu náletových dřevin případně dalších potřebných činnostech. Práce se najde pro fyzicky více i méně zdatné jedince, avšak počítejte s prací za téměř každého počasí a v někdy dosti náročném terénu. Uvítáme jednotlivce i skupiny, na pár hodin i na tři dny, upřesnil Přemysl Heralt z jihomoravské pobočky ornitologické společnosti.

Přespání je podle něj možné ve vlastním stanu či bivaku. Po předchozí domluvě je možné zajistit i jiné formy noclehu. Strava si musí dobrovolníci zajistit. S sebou mají mít pracovní oblečení dle aktuálního počasí a dobrou obuv. Pracovní nářadí organizátoři zajistí.

Dobrovolnický pracovní víkend v Ptačím parku Kosteliska 2. – 4. 10. 2020

  • Začátek akce: pátek 2. 10. 2020 v 9:00 hod.
  • Sraz v Jarohněvicích (část města Dubňany) před bývalou nádražní budovou
Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Zdroj a foto: ČSO

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*