Na jižní Moravě finišují předvolební námluvy. ODS půjde se Svobodnými, STAN zůstává mimo koalice

Jiří Nantl ODS
Jiří Nantl stane v čele předvolební koalice vedené ODS na jižní Moravě.

Na podzim letošního roku proběhnou krajské a senátní volby. Na jižní Moravě dostává předvolební aréna konkrétní obrysy. Koaliční námluvy před zahájením zápasu o krajská zastupitelská křesla finišuje. Vznik koalice nejnověji oznámila ODS, STAN překvapivě zvolil samostatnou kandidátku.

Prezident republiky vyhlásil volby do krajských zastupitelstev a třetiny senátu na pátek a sobotu 2. a 3. října.

ODS se domluvila se Svobodnými

ODS na jižní Moravě půjde do říjnových krajských voleb se Svobodnými a hnutím Starostové a osobnosti pro Moravu. Dnes to sdělil lídr kandidátky a ředitel výzkumného centra CEITEC Jiří Nantl. Uskupení podle Nantla utvoří koalici.

“V krajských volbách neplatí pro koalici zvýšená klauzule, takže pro zisk mandátů je potřeba pět procent. Svobodní mají své voliče, zabraňujeme propadávání hlasů,” řekl Nantl.

Podle ODS má spolupráce se Svobodnými řadu úspěšných příkladů v obcích a městech napříč krajem. Například v Brně ODS společně se Svobodnými a sdružením Brno autem získaly ve volbách druhý nejvyšší počet hlasů, jsou v koalici a primátorkou je Markéta Vaňková z ODS.

STAN věří v úspěch samostatné kandidátky

V minulých krajských volbách na jižní Moravě kandidovali Svobodní samostatně, hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu v koalici se STAN jako Starostové pro Jižní Moravu. STAN bude mít nyní vlastní kandidátku, kterou povede předseda Svazu měst a obcí a kyjovský starosta František Lukl.

Rozhodnutí STANu pro samostatnou kandidátku považují někteří odborníci za překvapivý krok, který poukazuje na velkou sebedůvěru jihomoravských Starostů. V předchozích volbách přitom hnutí poměrně těsně překonalo pětiprocentní volební klauzuli. Během minulých měsíců s nimi přitom o možné koalici jednalo více subjektů, všechna jednání ale padla – zřejmě kvůli ambiciózním požadavkům STANu.

STAN v tuto chvíli zůstává jako jeden z mála subjektů kolem politického středu mimo jakoukoliv koalici. Z dalších kandidujících subjektů jsou na tom podobně Piráti (lídr Lukáš Dubec), KDU-ČSL (lídr Jan Grolich), ČSSD (lídr Marek Šlapal) a ANO (lídr Petr Vokřál). Vedle uskupení vedeného ODS vznikla také široká koalice s názvem Spolu pro Moravu (lídr Jan Vitula), která sdružuje TOP 09, Stranu zelených, Moravské zemské hnutí, Idealisty a LES.

Přečtěte si  Vědci v Chřibech zkoumají největší evropskou vážku. Páskovec velký byl na Moravě poprvé zaznamenán v roce 2009

V krajských volbách v roce 2016 získala ODS na jižní Moravě přes devět procent hlasů voličů, má šest mandátů mezi 65 zastupiteli. STAN v koalici Starostové pro jižní Moravu poměrně těsně překonal pětiprocentní volební klauzuli, když získal 6,21 procent a 4 mandáty.

Současnou krajskou koalici tvoří ANO, ČSSD, Starostové pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. V opozici je ODS spolu s KDU-ČSL, KSČM, SPD a Zelenými s Piráty.

Zdroj: ČTK, ČSÚ, foto: ODS

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*