Na jižní Moravě přibudou dvě přírodní památky, ochrání lužní lesy

Týnecké Fleky na jaře

Letos se připravuje vyhlášení dvou přírodních památek v jižní části Moravy. Týnecké Fleky a tvrdonický Saufang zahrnují staré lužní lesy, mokřady a vodní kanály.

Nejpozději na podzim by se měly Týnecké Fleky v katastru obce Týnec a Saufang v katastru obce Tvrdonice stát oficiálními přírodními památkami. Obě lokality zahrnují více než dvacet hektarů území. Jejich součástí jsou cenné porosty lužního lesa s enklávami luk, mokřady a vodními kanály. Na vyhlášení spolupracuje odbor životního prostředí Jihomoravského kraje s Lesy ČR.

„V těchto lokalitách se vyskytuje řada chráněných druhů rostlin a živočichů. V tůních lze nalézt obojživelníky jako je čolek obecný i některé druhy žab. Hnízdí zde třeba lejsek bělokrký, žluna šedá, strakapoud prostřední a zahlédnout můžete i čápa černého či některého z luňáků,“ uvedl Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice z Lesů ČR.

Poslední tři roky přinesly odstranění náletových dřevin ze zarostlých okrajů luk. Lesníci navíc letos plánují vysadit na louky další mladé duby. Státní podnik také v této oblasti nedávno obnovil několik tůní v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu.

Zarostlé okraje luk po odstranění náletových dřevin

V jednání jsou další chráněná území

Podle lesníků jsou proto obě lokality připraveny k převedení do režimu chráněného území. V blízkém okolí také připravují vyhlášení další lokality přírodní památkou. Jde o lokalitu zvanou Kostická Čista v katastrálním území Tvrdonic. Probíhají rovněž jednání o vyhlášení národního parku v oblasti Soutoku, která je vůbec nejcennější lokalitou lužních lesů na celé Moravě.

Přírodní památka je území obvykle menší rozlohy zřízené k ochraně konkrétních přírodních objektů. Přírodní památku vyhlašuje krajský úřad, správa chráněné krajinné oblasti, správa národního parku nebo statutární město po projednání s Ministerstvem životního prostředí. Obdobou přírodní památky je národní přírodní památka vyhlašovaná Ministerstvem životního prostředí.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*