
Pro volby do jihomoravského krajského zastupitelstva vznikla široká koalice s názvem Spolu pro Moravu. Jejím členem je i Moravské zemské hnutí hájící zájmy Moravy a prosazující postupnou obnovu zemského zřízení. Koalici dále tvoří TOP 09, Zelení, Idealisté a Liberálně ekologická strana. Lídrem kandidátky je náměstek jihomoravského hejtmana a starosta Židlochovic Jan Vitula. Podle něj chce koalice dosáhnout dvouciferného volebního zisku.
Koalice Spolu pro Moravu byla novinářům představena dnes na tiskové konferenci za přítomnosti reprezentantů všech zastoupených subjektů.
Koalice chce zabránit propadu hlasů
Zástupci jednotlivých stran a hnutí uvedli, že jedním z důvodů jejich spojení je snaha vyjít vstříc společenské poptávce po netříštění demokratických sil. Lídr kandidátky Vitula uvedl, že nesmí dojít k podobné situaci jako například v Brně v komunálních volbách, kdy zbytečně propadlo dvacet procent hlasů.
Mezi priority koalice patří klimatická změna, která podle zástupců koalice jižní Moravu trápí stále se zhoršujícím suchem a extrémním počasím, dostupné a kvalitní vzdělávání, funkční sociální politika, efektivní a přívětivá veřejná správa, moderní infrastruktura či podpora kulturního rozvoje.
„Jsem hrdý na to, že jsme dokázali spojit síly i znalosti ve prospěch občanů. Naši kandidáti se celoživotně zabývají řešením problémů ekologie, vzdělávání nebo sociálních služeb, proto je dokáží správně řešit – všichni Spolu pro Moravu,” uvedl lídr kandidátky Jan Vitula.
Svého zástupce v koalici má i moravské hnutí
Na koalici Spolu pro Moravu se podílí i Moravské zemské hnutí, které na čelních příčkách zastupuje historik a znojemský zastupitel Jiří Kacetl. Moravské zemské hnutí vzniklo v roce 2018, usiluje o postupnou obnovu zemského zřízení a celkové posílení územní samosprávy.
„Krajské školy musí poskytovat žákům především kvalitní všeobecné vzdělávání. Jejich absolventi budou umět pomocí kritického myšlení čelit globálním výzvám i světu zaplevelenému fake news, budou však mít i povědomí o svých kořenech v moravských a evropských kulturních souvislostech,“ sdělil Kacetl, který se v rámci koalice věnuje především tématům vzdělávání a kultury.
V čele kandidátky jsou zkušení komunální politici
Lídrem kandidátky koalice Spolu pro Moravu je náměstek hejtmana a starosta Židlochovic Jan Vitula. V první šestici je dále starostka městské části Brno-Nový Lískovec Jana Drápalová, starosta Moravského Krumlova, který se zasloužil o návrat Slovanské epopeje na Moravu, Tomáš Třetina, bývalý starosta Tišnova Jan Schneider a krajský zastupitel Petr Kunc. Uzavírá ji Jiří Kacetl z Moravského zemského hnutí.
Zdroj: Spolu pro Moravu, foto: pjk
OK, MZH chce obnovu Moravy a spolkový systém. Co ti ostatní ? Tak nějak jsem nepostřehl ,že např. TOP nebo Zelení někdy v minulosti prosazovali zrušení krajů. Nevím jak ostatní Moraváci , ale já jsem k takové koalici více než opatrný.
Máte momentálně lepší typ, jak do krajského zastupitelstva JmK dostat alespoň nějakého moravského patriota, který bude samosprávu prosazovat?
Dobře tak nám pochybovačům vysvětlete jak ji ( myšleno samosprávu ) prosadí jeden člověk ? Opravdu si rád poslechnu či přečtu něco o takové politické strategii.Popravdě za ty roky jsem skeptický protože se to nepodařilo ani v devadesátkách moravským poslancům v parlamentě ( a bylo jich tam mnohem více ) natož jednomu člověku na kraji.
PS : a k těm typům , píši to dlouhodobě – potřebujete moravská media – musíte bojovat proti Čechům ( ti nikdy nebudou souhlasit se zemským systémem ) – oslovit něčím Moravany aneb jasná vize především ekonomická – sjednotit moravské aktivity ( nefunguje ani moravský stůl ) atd atd atd Rozhodně ovšem Moravany neoslníte pražským aktivizmem Milionů chvilek a pod.
Pro budoucí samosprávu Moravy je zásadně důležité, aby se v současném systému etablovala politická síla, která tuto záležitost někdy v budoucnu bude schopná prosadit. K tomu je potřeba velice mnoho zkušeností nejdříve s regionální politikou a potom i celostátní. Je nutné si vytvořit dostatečně širokou a stabilní voličskou základnu, proto samospráva Moravy může být jen dlouhodobý cíl, ale praktická politika musí reagovat hlavně na všední aktuální výzvy. Je to obtížný, nákladný a dlouhodobý proces, ale ve Skotsku byl úspěšný. Naopak u nás bylo neúspěšné působení poslanců Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnosti pro Moravu a Slezsko, protože si je v parlamentu politicky zkušení disidenti, lidovci a komunisti namazali na chleba. Osud dalších malých stran v parlamentu po roku 89 je totožný.
Proto je důležité jít do koalice i se subjekty, pro které Morava není téma a postupně si vybudovat pozici silné regionální strany. Potom i další strany začnou samosprávu Moravy vnímat jako politické téma.
To jak jste působení MZH popsal je přesně důvod proč se MZH nikdy nestane silnou regionální stranou Moravy. Ušpinit si politicky ruce je a bude pro spoustu moravských voličů po zkušenostech z 90 let prostě nepřijatelné. Nemám nic proti koalicím jenom je důležité rozlišovat s kým bude koalice sestavena ( to stejné platí i pro p.s. Moravané ). Konkrétně takový Jan Vitula : ODA – KDU – TOP – přesně ta KDU ( lidovci ) kteří jak jste výše popsal “si namazali Moravu na chleba”, přesně ta TOP 09 , která souhlasí s názvem Czechia .Možná hlasy voličů nepropadnou, možná se p. Kacetl dostane na kraj , ale pokud MZH dostane mezi Moravany nálepku ,že je ochotna spolupracovat s jakoukoliv čechistickou partají tak to pro její politiku bude smrtící .Jedině kdo si zatím na Moravě ” neušpinil ruce”, neohnul páteř, jde tvrdě za svým přitom nepotřebuje koaliční čechistické subjekty a má relativní úspěšnost ( možná právě proto ) je MNO.
Víte, ono mnoho lidí na Moravě to tak nevnímá. Zásadní problém s tím má pár desetin procenta voličů, kteří volí p.s. Moravané. To je v pořádku. Ale potenciál této strany je dlouhodobě na úrovni těch několika desetin procenta voličů. Pokud chcete něco změnit, tak je potřeba se otevřít i těm, pro které je samospráva Moravy někdy v budoucnu příjemný bonus k solidní každodenní politice. Znovu odkazuji na Skotskou národní stranu. Nemyslím si, že by MZH někdy na samosprávu rezignovalo, ale momentálně na tom nemůžou stavět koaliční jednání, na to nemají dostatečně silnou pozici. To je celé a nemyslím si, že se tím zaprodají. Já je volit budu a jako zradu ani ohýbání páteře to nevnímám.
MNO vystupuje jako nepolitická, obrodná organizace. Jsem tomu rád, je potřeba bojovat i o smýšlení lidí, nejen politiku.