Na Moravě poprvé zahnízdil vzácný kormorán, nejseverněji v Evropě

Kormorán malý

Novomlýnské nádrže na jihu Moravy se staly domovem vzácných kormoránů malých, poprvé v celé republice. Ornitologové napočítali na čtyřicet párů. Kolonie na Ivaňském ostrově představuje nejsevernější hnízdiště v Evropě.

Až do letošního roku pozorovali tuzemští ornitologové kormorány malé jen vzácně. Nyní se uhnízdili na Ivaňském ostrově. Kormoráni sem přilétali ve velkém množství už dříve, poprvé ale jde o tento vzácný druh vodního ptáka.

“Loni v létě se tu objevilo neobvykle velké množství zimujících kormoránů čítající hejno přes sto ptáků. Zůstali po celou zimu, neodlétli a na jaře zahnízdili,” uvedl Gašpar Čamlík z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické. Hejna kormoránů se objevila také na střední Moravě.

Podle ornitologa se hnízdění kormoránů malých zatím prokázalo pouze v přírodní rezervaci Věstonická nádrž, která je součástí Novomlýnských nádrží. Není vůbec vyloučeno, že bude hnízdních párů kormorána malého na Moravě přibývat.

Kormoráni se vracejí

Po poklesu velikosti evropské hnízdní populace kormorána malého v 50. letech minulého století začaly jeho počty výrazně růst v prvním desetiletí 21. století. Hlavními faktory úbytku byla podle ornitologů degradace a zmenšování rozlohy vhodných hnízdních biotopů, především kvůli odvodňování mokřadů a regulaci velkých nížinných řek.

“Dalším faktorem bylo přímé pronásledování i úhyny kormoránů malých v rybářských sítích nastražených příliš blízko hnízdních kolonií. Šíření kormoránů malých v současnosti souvisí s obnovou a ochranou hnízdišť v jižní Evropě,” vysvětlil Čamlík.

Nejblíže moravskému území hnízdí kormorán malý od roku 2007 v kolonii v rakouské části Neziderského jezera. Loni tam hnízdilo přes 120 párů. Zde je však zaznamenán setrvalý pokles hnízdících párů, osídlení nové oblasti tak může souviset také s nepříznivým stavem na nejbližším hnízdišti. Kolonie na Ivaňském ostrově navíc představuje v současnosti nejsevernější hnízdiště v Evropě.

Zdroj: ČSO, zdroj: Martin Mecnarowski, ČSO

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*