Na Moravu dorazili první uprchlíci z Ukrajiny. Obce hledají ubytování i u rodin

Autobus s prvními uprchlíky z Ukrajiny v Krnově.

Válka na Ukrajině vyvolala mohutnou uprchlickou vlnu. Tisíce lidí prchají na západ do bezpečí. Jedním z cílů je Česká republika, aktuálně zejména východněji položená Morava a Slezsko. Města a obce hledají ubytování pro uprchlíky u institucí i zdejších rodin.

Například v neděli odpoledne dorazilo do Brna na osmdesát ukrajinských uprchlíků. Jedná se o celé rodiny. Autobusem je přivezla nezisková organizace Společnost Podané ruce. V Bohémě každý z uprchlíků podstoupil test na covid, dostal také balíček s jídlem. Hasiči je posléze odvezli do uprchlického zařízení v Zastávce u Brna.

První autobusy s ukrajinskými uprchlíky dorazily také do Krnova. Přivezly na padesát žen, dětí a seniorů z partnerského města Nadvirna. Postará se o ně Charita Krnov, která jim zajistila občerstvení i ubytování. Část lidí pokračuje dál do vnitrozemí, druhá zůstává v Krnově, kde budou zdarma ubytování v Larischově vile. Tu bezplatně poskytl její majitel. Autobus, který se vrací na Ukrajinu, veze do města Nadvirna zdravotnický materiál, elektrocentrály a vysílačky.

Uprchlíci z Ukrajiny v Brně

Z Bohumína se v těchto dnech vypravují vlaky s humanitární pomocí. Jezdí do západoukrajinského Čopu, aby odtud přepravily do bezpečí ženy a děti. Další vlaky míří do polské Přemyšle. Pro uprchlíky je doprava zcela zdarma stejně jako pro občany Ukrajiny, kteří se chtějí vrátit do své vlasti.

Do posílání pomoci po vlacích se může zapojit každý. “Všichni, kdo chtějí poslat pomoc na Ukrajinu, můžou do odjezdu vlaku do naší úschovny zavazadel na bohumínském nádraží přinášet vybrané věci, které přepravíme do Čopu,” uvedl náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Českých drah Jiří Ješeta. Lidé mohou přinášet balenou vodu, deky, spací pytle a karimatky, trvanlivé potraviny, proteinové tyčinky, analgetika, dětské pleny či hygienické potřeby jako kapesníky a toaletní papír.

Hledáme přechodné ubytování

Města a obce, kam uprchlíci míří, zajišťují hromadné prostory pro nouzové ubytování. S žádostí o pomoc se obracejí také na zdejší rodiny. Lidé také mohou přispět finančně či do sbírky hmotné pomoci.

Vedle obecní samosprávy se lze o možnostech pomoci informovat u dobročinných organizací jako Charita či Diakonie. V provozu jsou linky pomoci, které mohou kontaktovat občané Ukrajiny. Aktuálně se také připravuje spuštění jednotného koordinačního centra pomoci ve spolupráci se státní správou.

Přečtěte si  Obnovený rybník v Hustopečích pomůže přírodě i proti povodním, práce finišují

Charita pro Ukrajinu, sbírka Diakonie na pomoc Ukrajině, Projekt Evakuace (Chuť pomáhat), SOS Ukrajina

Autor: pjk, foto: město Krnov, město Brno

Doporučujeme

1 Comment

  1. Kde ti lide budou bydlet? Uz tak je bydleni pro nase lidi dost drahe. Pokud stat/obec nedokaze zajistit dostatek bytu/bydleni pro mistni obyvatelstvo za rozumnou cenu je prijimani dalsich a dalsich lidi problematicka zalezitost. To plati obecne, nejen pro lidi z Ukrajiny. Chapu, ze migrace je prospesna a zahranicni pracovni sila nam pomaha, ale neplati to za kazdych okolnosti. Stat musi byt schopen s tim pracovat. Pak jsou zde s tim spojene problemy jako napriklad, prace nacerno, z bytu a domu se stavaji ubytovny zahranicnich pracovniku (to zvysuje najmy a snizuje dostupnost bydleni pro mistni obyvatelstvo) atd

    1
    2

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*