Na náměstích a návsích se protestovalo proti krokům vlády

demonstrace Brno
Demonstrace na Náměstí svobody v Brně byla jednou z řady akcí po celé Moravě a Slezsku

Náměstí a návsi řady moravských měst a obcí v úterý 9. června zaplnily demonstrace proti krokům vlády v poslední době. Lidem vadí nejen postup v době koronavirových omezení, ale i dlouhodobější problémy spojené zejména s osobou předsedy vlády. Protesty organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii.

Demonstrující se ptali vlády

Pozdní odpoledne úterý 9. června patřilo na řadě náměstí a návsí moravských obcí a měst demonstracím proti krokům vlády v poslední době. Celkem se protestovalo na 42 místech po celé Moravě a Slezsku. Organizátoři ze spolku Milion chvilek pro demokracii vyzvali účastníky demonstrací, aby dodržovali bezpečnostní opatření. Protestující proto vesměs nosili roušky a drželi dvoumetrové rozestupy. Objevily se i státní a moravské vlajky.

Základním motivem demonstrací bylo kladení otázek vládě. Lidé si přinesli transparenty s otázkami, na jednotlivých akcích vystoupili řečníci s kritickými projevy. Například v Brně na Náměstí svobody promluvil předseda vznikajícího hnutí Idealisté Vojtěch Vašák či starosta obce Velatice Jan Grolich

“Nalijme si čistého vína. Tato vláda poškozuje naši zemi. Tato vláda poškozuje miliony lidí. Je třeba se proti tomu důrazně ozvat,” stojí napsáno v úvodu textu vyzývajícího k účasti na demonstracích na webových stránkách spolku Milion chvilek pro demokracii, který protesty organizoval.

Fotogalerie: Demonstrace na Náměstí svobody v Brně

Kšefty s Čínou, střet zájmů…

Milionu chvilek pro demokracii a tisícům demonstrujících vadí například nedostatečná podpora tuzemským živnostníkům v době koronaviru, podezřelé nákupy roušek z Číny či narychlo ujednávaná zakázka na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany v řádu stovek miliard korun.

Dlouhodobým problémem podle demonstrujících zůstává nevyřešený střet zájmů a další problémy předsedy vlády Babiše. Demonstrace také apelovaly na opoziční politiky, aby přišli s konkrétním plánem, jak situaci změnit.

Seznam míst na Moravě a ve Slezsku, kde se konaly demonstrace:

Boskovice, Brno, Bruntál, Břeclav, Dolany u Olomouce, Frýdlant nad Ostravicí, Holešov, Jeseník, Jihlava, Kroměříž, Kuřim, Kvasice, Letovice, Loštice, Mikulov, Moravská Třebová, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Řícmanice, Slavonice, Svitavy, Šlapanice, Šternberk, Šumperk, Telč, Tišnov, Třebíč, Třešť, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Velké Meziříčí, Veselí nad Moravou, Zbraslav, Zlín

Přečtěte si  Zlínská zoo plánuje první záchranné centrum pro lvy u nás. Přispět mohou firmy i veřejnost

Autor a foto: pjk

Doporučujeme


2 Comments

  1. PROČ RADĚJI NEDEMONSTRUJÍ ZA MORAVU a decentralizaci státu. Pokud si čtenář dobře povšimne, tak na většině transparentů jsou pojmy jako země ( jednotné číslo ) a podobně hovoří i řečníci – pro ně je Česko jedna země ( nikoliv stát nebo republika 3 zemí ) – Morava jsou Čechy a Brno nebo Olomouc leží v Čechách , v lepším případě použijí v Česku. Podobně hovoří Okamura nebo Babiš, tady si nemají navzájem co vyčítat. Morava a Moravané musí spoléhat na sebe a vybojovat svoji samosprávu a svobodu sami. Nikdo to za nás neudělá. Náš problém není Babiš , ale zničená a pošlapaná samospráva země Moravské, zničené a neuznané hranice a v neposlední řadě pragocentrizmus , který okrádá Moravu o její peníze..

    6
    1
  2. Milion chvilek za nás demonstrovat nebude. Má sice jeden z účtů transparentní, ostatní však nejsou už tak průhledné.
    Za Moravu musíme demonstrovat sami, každý svým činem a postojem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*