Na Novojičínsku řádilo tornádo, potvrdili odborníci

Tornádo po sobě v Hraběticích zanechalo poškozené domy i vyvrácené stromy.

V Hraběticích na Novojičínsku způsobilo větrnou smršť z minulého víkendu slabší tornádo. Vyplývá to z výzkumu ostravské pobočky hydrometeorologického ústavu. Jedná se tak o další případ tornáda na Moravě za poslední dobu.

Meteorologové ještě neurčili přesnou klasifikaci tornáda na Novojičínsku. Mezinárodní stupnice obsahuje včetně mezistupňů dvanáct kategorií. Podle Marie Glofákové z Českého hydrometeorologického ústavu tornádo patří do spodní části stupnice.

Hrabětice jsou osadou patřící k Jeseníku nad Odrou. Tornádo se tudy prohnalo v sobotu. Silný vítr poškodil střechy, kapličku, zanechal za sebou i vyvrácené stromy. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. Starosta Tomáš Machýček podle svých slov očekává, že se škody pohybují v řádu desítek milionů korun. V Hraběticích došlo k poničení téměř všech z dvaceti domů.

Tornáda jsou stále častější

Meteorologové za poslední rok zaznamenali na území celé republiky už tři tornáda. Všechna slabšího rázu. Největší řádilo v Lanžhotě na jihu Moravy v polovině června. V květnu se vyskytlo ve východních Čechách nedaleko Pardubic a na konci června na jihu Čech v okolí obce Sviny.

Letos v červnu také uplynul rok od silného tornáda, které si loni na jihu Moravy vyžádalo šest životů a poničilo přes tisíc domů. V části trasy dosáhlo až čtvrtého stupně a rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu.

Autor: pjk, zdroj: ČHMÚ, foto: HZS ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*