Na procházku, koncert i zmrzlinu. Olomoucká náplavka se brzy otevře

Dokončovaná náplavka na břehu řeky Moravy

V Olomouci dokončují náplavku na břehu řeky Moravy. Pravá strana má být hotová do konce září, levá do konce října. Náplavka nabídne místo pro procházky, občerstvení i kulturní akce. K půjčení budou lodičky a šlapadla.

Nová náplavka je součástí budovaných protipovodňových opatření v Olomouci. Zástupci města, Povodí Moravy a stavebních firem prošli na začátku týdne staveniště. Řešili finální podobu místa i běžný provoz. Náplavka zůstane majetkem státního podniku Povodí Moravy, město ji bude mít v dlouhodobé výpůjčce.

„Zhotovitel nás ubezpečil, že vybraná dlažba je pro náplavku, která má být zhruba třicet dní v roce zaplavena, optimální. Odpovídá také přesně projektové dokumentaci,“ uvedl po kontrolním dni Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Při velké vodě musí všechno pryč

Po dokončení zde vznikne prostor pro procházky i odpočinkové aktivity. Z Blahoslavovy ulice vede na náplavku deset přípojek elektřiny. Na náplavce bude možné provozovat drobné občerstvení a prostor se najde i pro koncerty a další společenské aktivity. Zájem je už nyní také o provozování půjčovny lodiček či šlapadel. “Vše ale musí být mobilní. V případě, kdy z horního toku Moravy přijde varování před vysokou hladinou řeky, bude nutné náplavku během krátké doby vyklidit,” upozornil Loyka.

Součástí náplavky jsou úvaziště pro lodě, určené k nástupu a výstupu cestujících. “Úvazišť je na náplavce několik, jsou rozmístěny zhruba po padesáti metrech. Lodě by u nich neměly kotvit nastálo,” upřesnil mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Pro posezení lidí jsou na několika místech náplavky umístěny pískovcové sedáky. V Blahoslavově ulici jsou už vysázeny stromy, konkrétně olše, na protilehlém Nábřeží budou vysazeny javory. V Blahoslavově ulici přibydou ještě popínavé rostliny, které ozelení kamennou stěnu nábřeží. Nad náplavkou také vznikají dvě vyhlídkové terasy s lavičkami, pítkem a stromy.

Zdroj a foto: město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Veřejný prostor jako plátno. Street Art Festival v Olomouci představil moderní umění na sedmi veřejných plochách

Doporučujeme


4 Comments

  1. Nevím. Slovo “náplavka” se mi nelíbí. Ano, v Praze mají také “náplavku” – ale pořád to vnímám jako módní slovo.
    Nestačilo by “nábřeží?”

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*