Na radnicích zavlaje 1550 moravských vlajek

Počet radnic, které vyvěšují moravskou vlajku 5. července, v den oslavy příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, každým rokem přibývá.

Na více než tisíci a půl radnicích zavlaje moravská vlajka. Představitelé samospráv ji vyvěsí při tradiční příležitosti oslav příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Moravu 5. července. Informoval o tom organizátor iniciativy za vyvěšování moravských vlajek, spolek Moravská národní obec.

Vyvěsí drtivá většina Moravy

Iniciativa Vyvěsíme, za kterou stojí spolek Moravská národní obec, vznikla před jedenácti lety. Moravskou vlajku, ponejvíce ve variantě červeno-zlaté bikolóry s přidaným znakem Moravy, tehdy vyvěšovalo jen několik desítek měst a obcí. Letos počet samosprávných celků dosáhl aktuálního počtu 1550. Vedle velkých moravských měst, stejně jako malých dědin, mezi ně patří i Jihomoravský kraj a dokonce několik obcí v Čechách a na Slovensku. Na celé Moravě se nachází asi 1900 obcí.

Kvůli koronaviru organizátoři zvažovali, zda letos iniciativu spustí, nakonec se ale rozhodli tradici dodržet. “Vzhledem k jarní epidemii jsme zvažovali, zda vůbec obce oslovovat, zatěžovat je dalšími starostmi. Nechtěli jsme ale přerušit tradici. Někde se nám opravdu omluvili, že dělají jenom to nejnutnější a ostatní odmítají. Mimořádně cenné jsou pro nás nově připojené obce, jejich účasti si nesmírně vážíme,” uvedla koordinátorka iniciativy Lenka Holaňová.

Mezi obce, které letos moravskou vlajku nově vyvěsí, patří například obec Poteč na Valašsku

Vyvěšením vlajky samosprávné celky vyjadřují přináležitost k Moravě, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii, navzdory současnému administrativnímu dělení tohoto státu. Obce na Moravě již vyvěšují moravskou vlajku na Cyrila a Metoděje samy bez vyzývání i bez toho, že by jim to ukládal zákon, tak jako v případě vlajky státní.

Jestli visí moravská vlajka i na vašem úřadě si můžete zjistit v seznamu zapojených obcí a měst na stránkách Moravské národní obce.

Otevřou se také některé památky

Iniciativu doprovází výzva ke zpřístupnění místních pamětihodností, kterou je zdůrazněn kulturně-historický aspekt celého projektu, snahu probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice. Celý seznam památek bude zveřejněn na stránce Moravské národní obce.

Moravská vlajka

V současnosti nejužívanější a nejrozšířenější moravská vlajka se skládá ze dvou stejně širokých vodorovných pruhů, žlutého (zlatého) a červeného, se zemským znakem uprostřed. Používání zlaté a červené barvy jako symbolů Moravy schválil Moravský zemský sněm 14. srpna 1848. I když se objevují snahy zpochybňovat tuto podobu vlajky, důležité je, že obyvatelé Moravy a zástupci moravských samospráv, se k Moravě hlásí, a to i otevřeně vyvěšením její vlajky.

Autor: pjk, foto: Moravská národní obec

Související články

Přečtěte si  Zoo Zlín připravuje nový komplex expozic: Nusantara přiblíží návštěvníkům svět jihovýchodní Asie

Doporučujeme


2 Comments

  1. MNO lze říci pouze jedno a to DĚKUJEME . Jistě je nás víc co pamatujeme , když po vzedmutí moravanství v 90 letech nastal rozpad ČSFR a útlum . Posledních pár Moravanů chodilo s vlajkama v lese aby nedošlo k napadání od ” spoluobčanů ” MNO to nevzdala a přináší to výsledky , které je potřeba dotáhnout ke zdárnému konci a to samosprávě – autonomii.Jsem přesvědčen , že máme dobrý základ , jsem přesvědčen že to zvládnem a barvy zpochybňují pouze jedinci ,kterým o Moravu de-facto nejde.

  2. ” … barvy zpochybňují pouze jedinci ,kterým o Moravu de-facto nejde…”
    Přesně tak – jde o to vyvěsit vlajku Moravy s orlicí. Nemusí nutně mít žlutočervené šachování.
    Barvy jsou zástupný problém.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*