Na řece Odře uhynuly stovky ryb. Příčina je stále předmětem šetření, o otravu zřejmě nešlo

Ilustrační foto, zdroj Wikimedia Commons

Na řece Odře byl cca na 4 km úseku od ústí Stružky po hraniční profil v Bohumíně zaznamenán úhyn ryb ve stovkách kusů. Odhadem mohlo dojít k úhynu cca 2% z celkové populace ryb na řece Odře.  Podle předběžných odhadů se nepředpokládá, že by mohlo jít o otravu.

V současnosti situace doznívá a uklidňuje se. Ve středu bylo odebráno velké množství vzorků, které budou vyhodnocovány v laboratoři státního podniku Povodí Odry. Výsledky mohou být známy do cca 2 – 3 dnů (některé až do týdne).

Podle předběžných odhadů České inspekce životního prostředí mohl úhyn ryb v řece Odře mohl způsobit nedostatek kyslíku v řece, nepředpokládá se, že by mohlo jít o otravu. Mezi uhynulými kusy byly podle Šárky Vlčkové z Povodí Odry všechny druhy ryb, ale ve větší míře i dravé ryby, které jsou náchylnější na kyslík.

Mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková uvedla, že úhyn ryb může souviset s poklesem a následným stoupáním hladiny řeky. V kraji panovalo ještě o víkendu teplé počasí, v pondělí odpoledne se regionem přehnaly bouřky s krupobitím.

O tom, že v řece Odře na české straně hynou ryby, informovala také polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová.

Státní podnik Povodí Odry vypouští vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka. Účelem je naředit vodu v řece Odře v Bohumíně na Karvinsku na hranicích s Polskem, kde uhynuly ryby. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Případem se zabývá i policie. “Policie ČR přijala oznámení o úhynu ryb v řece Odře a okolnostmi úhynu se nyní zabýváme,” řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Autor: red Zdroj: Povodí Odry, Ekolist Foto: Wikimedia Commons

Související články

Přečtěte si  Milan Kundera spočine na "brněnském Slavíně". Město podpoří také jeho knihovnu

Doporučujeme


2 Comments

    • Příčinou může pravděpodobně být počasí – řekli to mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková a mluvčí České inspekce životního prostředí Jiří Ovečka. Jde jen o jakýsi jejich odhad, ale žádný Brabec u toho tentokrát snad ani nebyl 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*