Na Špilberku otevřeli výstavu Rakouská Morava, ukazuje nejvýznamnější díla z brněnských sbírek

Na výstavě jsou k vidění malby a sochy významných umělců spojených s moravskou metropolí.

Nová stálá expozice na brněnském hradu Špilberk představuje nejvýznamnější malby a sochy ze sbírek Muzea města Brna do konce 19. století. Navodí představu, s jakými výtvarnými díly se lidé v moravské metropoli setkávali, a jak se umění v období Habsburské monarchie vyvíjelo.

“Nejvýznamnější doklad brněnského malířství v období před třicetiletou válkou představuje soubor měšťanských obrazových epitafů. Barokní sochařství reprezentují sochy největšího brněnského sochaře 18. století Andrease Schweigla,” uvedlo muzeum na stránce věnované expozici. Všechny epitafy a sochy původně zdobily kostel sv. Jakuba, odkud byly odstraněny při jeho regotizaci v sedmdesátých letech 19. století.

Část exponátů uvidí návštěvníci poprvé

Většinu obrazů v části věnované 19. století neměli návštěvníci dosud možnost vidět, protože byly skryté v muzejních depozitářích. “Expozice přináší díla slavných vídeňských malířů, s nimiž se setkávali i tehdejší návštěvníci brněnských výstav jako Tina Blau, Theodor Hörmann, předních moravských malířů, kteří se prosadili i za hranicemi své země jako Eugen Jettel, Eduard Kasparides, Hugo Charlemont,” láká na výstavu muzeum. K vidění budou i umělci, kteří svůj život i uměleckou kariéru spojili s Brnem a jeho okolím, například Emil Pirchan, August Potuczek či Carl Maria Thuma.

Výstava je otevřená do konce roku.

Zdroj: Muzeum města Brna, foto: Muzeum města brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*