Na Stránské skále v Brně se objevily hákové kříže. Případ řeší policie

Nacistické symboly na úpatí Stránské skály

Stránskou skálu v Brně hyzdí nacistické symboly. Strážce přírody z CHKO Moravský kras o tom na začátku roku informovala městská policie.

Nemilé novoroční překvapení

Národní přírodní památka Stránská skála leží na území Brna, přibližně tři kilometry jižně od Moravského krasu. Jejím správcem jsou ochranáři právě z Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Na začátku roku je zde čekalo nemilé překvapení.

V pondělí obdrželi informaci od městské policie o nasprejovaných nacistických symbolech. Situaci ihned prověřili. “Nacistické symboly naštěstí nejsou nasprejované na přírodní skále, ale na dvou stavbách umístěných na úpatí kopce,” informovali strážci přírody z Moravského krasu.

Státní policii nicméně podali ohlášení na použití nacistických symbolů v chráněném přírodním území jako na projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Případ je teď v rukou policie. Pachatel zatím není známý.

“Jako by strážci přírody neměli dost starostí s vandaly ničící barvou cedule s českými lvy označujícími přírodní rezervace (psali jsme o tom zde, poz. red.). Teď ještě sprejování nacistických symbolů v chráněném území. S tím jsme se ještě nesetkali,” dodal rozhořčeně vedoucí zdejších strážců přírody Antonín Tůma.

Nacistická továrna Flugmotorenwerke Ostmark, byla pod Stránskou skálou budována během 2. světové války v systém propojených jeskyní, bunkrů a šachet o třech horizontálních patrech, do kterých během druhé světové války plánovaly přesunout stroje na výrobu leteckých motorů a ukrýt je před možným bombardováním. Přestavba nebyla dokončena, protože 25. srpna 1944 byla továrna zničena náletem amerických letadel. Němci i po náletu ve skalním masivu nadále budovali kryty. Padla i domněnka, že v podzemní továrně se vyrábějí rakety V-2, kterou se však nepodařilo potvrdit.

Autor: pjk Zdroj a foto: Strážci přírody CHKO Moravský kras

Doporučujeme

2 Comments

  1. Doktor Tůma s CHKO Moravský kras si dovoluje srovnávat sprejování nacistických symbolů s iniciativou moravských patriotů, kteří ničí necitlivě (byť podle platných a účinných předpisů) umístěné symboly Čech na území MORAVSKÉHO krasu. Hanba panu doktorovi, to se nestydí, zde na Moravě a v Moravském krasu být takto bezohledně pragočesky vtíravy?

    1
    1
  2. Do Moravského krasu umístit cedule s moravskou orlicí a strážcům přírody, včetně jejich rozhořčeného vedoucího , jedna starost okamžitě odpadne. Chce to jednat pane Tůmo, dejte podmět ke změnám a neplačte do médií !

    2
    2

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*