Na svah ve Zlíně se zřejmě brzy vrátí lyžaři. Chátrající areál koupila Skupina SYNOT

Ilustrační snímek

Chátrající lyžařský svah ve Zlíně by zase mohl sloužit milovníkům sjezdového lyžování. Vleklé soudní spory mezi majitelem svahu, Sportovními kluby Zlín, a provozovatelem, zastavily před třemi lety jakékoliv další rozvoj tohoto zimního sportoviště. A když úspěšně nedopadla ani snaha města a nad areálem lyžaři již téměř “zlomili hůl”, vstoupila do hry společnost SYNOT Group, která areál koupila a plánuje jeho obnovu.

O areál mělo velký zájem město Zlín, které uvažovalo o odkupu a rekonstrukci. „Máme ambici tyto pozemky získat. Nechceme, aby spadly do cizích rukou,“ uvedl před rokem pro denik.cz primátor Zlína Jiří Korec s tím, že tento záměr schválila i Rada města Zlín. Plán se však realizovat nepodařilo.

Co se nepovedlo radním Zlína, zvládla v těchto dnech společnost SYNOT Group podnikatele Ivo Valenty. „Tento stav mi nebyl lhostejný, proto jsme se do celé věci vložili a pokusili se pomoci situaci vyřešit ku prospěchu především veřejnosti. Po vleklých jednáních se nám podařilo dosáhnout dohody se všemi zúčastněnými subjekty a dospěli jsme k tomu, že areál přešel do vlastnictví skupiny SYNOT. Již nyní proto plánujeme jeho modernizaci a opětovné zprovoznění,“ řekl Ivo Valenta.

S provozem lyžařského areálu má skupina SYNOT mnohaleté zkušenosti. Je majitelem lyžařského střediska ve Velkých Karlovicích, v lokalitě Kyčerka. Zlínský areál bude po nezbytné modernizaci využíván především pro potřeby škol, ale také pro občany města Zlína jako sportovní a volnočasové zázemí.

Areál využijí především školy z regionu

„Projekt revitalizace lyžařského svahu chceme postavit především na spolupráci s dalšími vzdělávacími institucemi, ať už se jedná o školy mateřské, základní, střední nebo například Univerzitu Tomáše Bati. Předpokládáme jeho využití jak místními, zlínskými školami, tak vzdělávacími zařízeními z okolí – např. Vizovice, Luhačovice, Slušovice, Otrokovice, Napajedla, Kroměřížsko a Uherskohradišťsko. Našim zájmem je, aby v této lokalitě vznikl komplex sportovně-vzdělávací infrastruktury se zázemím a službami, které budou moci využívat také další sportovní a volnočasové organizace, kluby, oddíly, firmy a široká veřejnost,“ přibližuje dále detaily projektu senátor Valenta a dodává: „Uvědomujeme si, že je v této lokalitě nedostatek sportovního zázemí. Sport podporuji dlouhodobě, proto jsem se s daným stavem nehodlal smířit.“

Skupina SYNOT hodlá v této souvislosti spolupracovat také s městem, a to především v otázce rozvoje lokality a případně také dopravního napojení.

Přečtěte si  Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity skončil třetí pedagog zapletený do skandálu sexuálního obtěžování studentek

“Město Zlín nenašlo bezpečnou cestu, jak lokalitu lyžařského svahu odkoupit. Proto jsem rád, že tento areál má nového vlastníka, který má ke Zlínu blízko. Díky tomu probíhají i jednání o budoucím předkupním právu pro město. Jde o finančně silnou společnost, se kterou se shodujeme na budoucnosti této lokality. Věřím, že zde v následujících letech vznikne celoroční sportovně-volnočasový areál,” doplňuje primátor města Zlína Jiří Korec.

V plánu je modernizace a rozšíření služeb

SYNOT počítá se zachováním lyžařského svahu a jeho postupnou modernizací včetně vybudování moderního doprovodného zázemí a služeb. Lyžařský svah tak nabídne dostatečnou kapacitu pro odbavení lyžařů a současně poslouží jako výukové středisko pro začínající lyžaře. Samozřejmostí bude umělé zasněžování svahu v zimním období, snowpark pro menší děti a večerní provoz za umělého osvětlení.

„Do budoucna uvažujeme také o výstavbě multifunkční sportovní haly a venkovního sportoviště, čímž bude vyřešen nedostatek zázemí pro tělovýchovné aktivity škol a sportovních klubů, sídlících v nejbližším okolí. Byl bych rád, kdyby se zde v budoucnu mohla konat nejrůznější sportovní soustředění, turnaje, dětské příměstské či pobytové tábory a podobně. Areál bychom tak výhledově rozšířili také o ubytovací služby,“ líčí dále plány senátor a podnikatel Ivo Valenta.

Skupina SYNOT se v tuto chvíli nebrání ani možnostem dalšího využití lokality pro jiné než zimní období – například vybudování bike parku, rozhledny v korunách stromů, bobové dráhy, naučných vycházkových tras či přírodního amfiteátru, který by vytvořil zázemí pro konání menších kulturních a společenských událostí, školních besídek, festivalů či provozu letního kina.

Ski areál Svah Zlín se nachází v nadmořské výšce 275 metrů a nabízí svah o délce 220 metrů. Jeho profil je vhodný pro začínající lyžaře a pro milovník poklidného terénu. Přepravu zajišťoval jeden vlek s přepravní kapacitou 510 osob za hodinu. Pod svahem je k dispozici parkoviště.

Autor: red Zdroj: Synot Group Foto: envato.com, zlin.eu

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*