Na Velikonoční pondělí se mrskalo aspoň doma s rodinou, někde i v krojích

Velikonoce mrskačka

V mnoha moravských obcích jsou lidové tradice silně zakořeněné a jejich obyvatelé se jich nechtějí vzdát ani za časů koronaviru. Například v Němčičkách na Břeclavsku o velikonočním pondělí chasa vyrazila v krojích na “mrskut”. Někteří obyvatelé obce si tak tuto krojovanou tradici nenechali ujít ani letos, ale “žilou” se vyplácelo doma. Minimálně v rodině Jiřího Stávka.

Kroj dnes oblékl on, jeho žena Šárka i synové František a Kryštof. “Je to tradice, tak proč od toho upustit. Já mám kroj rád, a když je příležitost ho ukázat, udělám to. Jsem rád, že to tímto způsobem můžu předat i dětem,” řekl Jiří Stávek. Krojovaný tak dnes byl i celý “akt” vymrskání.

Obec je známá rekordní “žilou”

Se syny letos také pletli “žily”. Ale jen malé. Chasa v Němčičkách je známá svými obřími pomlázkami, které dosahují několika desítek metrů. V roce 2016 se Němčičtí zapsali i do tuzemské knihy rekordů s pomlázkou dlouhou 66,66 metru, kterou 14 lidí pletlo šest hodin. “Letos se ale žádná obří žila kvůli opatřením nepletla. Snad příští rok,” doufá Stávek.

Před čtyřmi lety v Němčičkách upletli rekordní “žilu”, letos se kvůli koronaviru žádná nepletla.

K vládním opatřením kvůli koronaviru uvedl, že jsou nutností. “Bylo by samozřejmě lepší, kdyby ten vir vůbec nebyl a i Velikonoce proběhly normálně, ale nedá se nic dělat. Je to takové, je to je,” uvedl Stávek.

Zdroj: ČTK, foto: Facebook FS Krúžek Němčičky, Pinterest

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*