Po novém a bezpečném povrchu se na Velkou Javořinu dostanou pěší i cyklisté, rodiny s dětmi nebo senioři a v zimě běžkaři. Oprava cesty vedoucí na tradiční místo setkávání Moravanů a Slováků je výsledkem přeshraniční spolupráce lesníků.
Opravený úsek navázal na další trasy
Asi pětikilometrový moravský úsek cyklotrasy na Velkou Javořinu má nový asfaltový povrch, odvodnění i opěrné zdi. Vjezdu aut brání závory. Pro návštěvníky byly u cesty postaveny dva altány, stání na kola, lavičky a instalována infotabule.
„Opravený úsek navazuje na další cyklotrasy. Prochází přes národní přírodní rezervaci Velká Javořina a cyklisty i pěší turisty dovede až do výšky 970 metrů nad mořem. Tam se napojí na slovenskou síť tras,“ informoval Libor Strakoš, ředitel zlínské pobočky Lesů ČR, které za účelem opravy cesty spojili síly se slovenskými lesníky.
Cesta je díky novému povrchu celoročně přístupná. Před rekonstrukcí měla kamenité a bahnité úseky poškozené erozí a vhodné spíše pro horská kola. Na slovenské straně je nový čtyřkilometrový úsek, na kterém se lesní cesta proměnila v cyklotrasu zvanou Krivobučková. Díky přeshraniční spolupráci lesníků zpřístupňují prodloužené cyklotrasy na obou stranách hranice vrchol Bílých Karpat a komplex chráněných lesních horských porostů.
Tradiční místo setkání Moravanů a Slováků
Nejvyšší vrchol Bilých Karpat ležící na hranici Moravy a Slovenska je známý tradičním setkáním bratrských národů na přelomu července a srpna. Původně se jednalo o slavnost bratrství Moravanů a Slováků. První setkávání se organizovala v druhé polovině 19. století.
Tato tradice zesílila během první republiky, tehdy také jako výraz československé vzájemnosti. Od roku 1990 existuje oficiální akce s názvem Slavnosti bratrství Čechů a Slováků, přičemž existuje dlouhodobá snaha o úpravu názvu na Slavnosti bratrství Čechů, Moravanů a Slováků.
Zdroj: Lesy ČR, foto: Lesy ČR, Moravská národní obec
Be the first to comment