Na začátku února 17 °C ? Na jihu Moravy hlásí další teplotní rekordy

teplý únor

Na jižní Moravě dnes opět padaly teplotní rekordy. V Dyjákovicích na Znojemsku meteorologové naměřili 17,1 stupně Celsia. V dalších dnech ještě zůstanou teploty nadprůměrné, ale rekordy již padat nebudou.

Podle očekávání i dnes vystupovaly teploty vysoko. Dokonce ještě výše než včera. Už ráno bylo na mnoha místech rekordně teplé (někde neklesla teplota ani pod 10 °C). Jižní Morava byla v sobotu nejteplejší oblastí nejen na Moravě, ale v celé republice.

Na úvod února extrémní teplo zažili obyvatele v Dyjákovicích na Znojemsku. Meteorologové tam naměřili 17,1 stupně Celsia, dosavadní maximum z roku 2000 bylo 14,3 stupně.

Krátké rukávy a kolečkové brusle v Brně

Teplo bylo také v Brně. V ulicích byli vidět chodci s krátkými rukávy, na cyklostezkách se potkávali cyklisté a lidé na kolečkových bruslích. Na stanici v Tuřanech bylo 15,5 stupně Celsia, v Žabovřeskách 14,9 stupně. Ve spojení se slabým větrem a slunečním svitem tak byla sobota v Brně teplotně velice příjemná.

Těsně k hranici 17 stupnů se teplota šplhala v Pohořelicích na Brněnsku a Lednici na Břeclavsku, kde padl rekord evidovaný od roku 1944. Kolem 16 stupňů bylo na stanicích v Troubsku na Brněnsku, Kuchařovicích na Znojemsku i Strážnici na Hodonínsku. V Ivanovicích na Hané na Vyškovsku naměřili meteorologové 14,6 stupně Celsia, dosavadní maximum z roku 1971 činilo 11,4 stupně.

Nejvyšší teploty v ČR 1. 2. 2020

Stanice: Maximum °C:
Dyjákovice (jižní Morava) 17,1
Lednice (jižní Morava) 16,8
Pohořelice (jižní Morava) 16,8
Kobylí (jižní Morava) 16,3
Troubsko (jižní Morava) 16,0
Strážnice (jižní Morava) 15,9
Kuchařovice (jižní Morava) 15,9
Mrzky (Čechy) 15,8
Kralupy nad Vltavou (Čechy) 15,8
Čáslav (Čechy) 15,7
Teploty na Moravě a ve Slezsku 1. 2. 2020

Následovat bude ochlazení, přesto by měl být únor teplotně nadprůměrný

Český hydrometeorologický ústav ve svém měsíčním výhledu předpokládá, že období od 3. února do 1. března 2020 bude teplotně nadprůměrné až průměrné, stejně tak i jednotlivé týdny období. Začátek prvního týdne bude velmi teplý, minimální noční teploty se budou pohybovat kolem 6 °C a maximální denní teploty mezi 6 až 10 °C. Postupně se bude ochlazovat a minimální teploty budou klesat ve druhé polovině týdne na 0 až -5 °C, maximální denní budou do +5 °C. Nejchladnější by měl být týden od 17. do 23. února s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot do -3 °C a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem +4 °C.

Přečtěte si  ŘSD bude reagovat na úspěšnou žalobu ekologů týkající se dálnice Hulín-Fryšták podáním kasační stížnosti

Období jako celek by mělo být srážkově průměrné až nadprůměrné. První týden vychází výrazně nadprůměrný s úhrnem až kolem 25 mm. V ostatních týdnech se budou úhrny pohybovat od 6 do 10 mm.

Autor: alka Zdroj: ČTK, ČHMÚ Foto: ČHMÚ, pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*