Na záletech v Moravském Toskánsku

Moravské Toskánsko

Podle slovníku jsou zálety návštěvy mládenců u děvčat s cílem dvoření. Když mládenec vyrazí na zálety, tak většinou do jiného okresu. Podle finančních průzkumů, má nevěra destruktivní vliv nejen na partnerský vztah, ale také na rodinný rozpočet. Nebojte, pokud vyrazíte na cyklozálety, nemusíte kupovat drahé kabelky ani norkové kožichy.

Záletnicí pro svá dobrodružství často vyhledávají jiný okres, aby nebyli doma viděni, nebo proto, že ve svém okrese již vyčerpali reservoár potenciálních avantýr.  V našem případě se jednalo o druhý případ, téměř všechny profláklé či méně profláklé traily v našem okrese i okresech sousedních jsme totiž za čtvrtstoletí bikování víceméně sjeli. A tak jsme se vydali směr okres Hodonín. Obrovskou výhodou je, že do tohoto okresu, tedy zejména do jeho severní části, se na cyklozálety zatím moc nejezdí.

Přijeďte autem

Pokud máte horské nebo trekkingové kolo, určitě stojí za to se do Moravského Toskánska přiblížit autem. Můžete přijet také vlakem a to například do Slavkova u Brna.  Ano, Slavkov je stále ještě v okrese Vyškov, ale za kopcem je už onen okres Hodonín.  My jsme zaparkovali auto v Těšanech, tedy ještě stále v okrese Brno-venkov.  Mezi vinohrady jsme vystoupali na kopec Vinohrady. Nečekejte žádná extrémní převýšení. Všude kolem je krásná, táhlá, zvlněná krajina a pod Vámi přehrada. Na tento výlet jsem vyrazil s mým cyklistickým parťákem, kterému na jeho přání přezdívám Mr. X. Nutno podotknout, že Mr. X často tráví volný čas v tuzexových západoevropských destinacích mezi alpskými velikány nebo na ostrovech uprostřed Atlantiku.  I přesto Mr. X při výhledu na zvlněnou krajinu poznamenal: “Ty voe, jako Toskánsko!”  Ano, krajina našeho Moravského Toskánska je tak malebná, že si dle mého názoru toto přirovnání právem zaslouží.  Pokud by měla adekvátní osvětu, tak věřím, že by mohla být velmi atraktivní destinací pro turisty a také například pro všechny, kteří na hledají pěkné místo na život mimo ruch velkoměst.  Zatím tato oblast však tolik známá není, což na druhé straně taky dobře, protože tu nenajdete davy turistů a ceny realit jsou zde ještě normální a ne nereálně nadhodnocené.

Miniaturní nevýhodou tohoto regionu je absence značených tras a často i lesních a polních cest vůbec. Některé polňačky prostě končí u pole a místní vinaři a rolníci jaksi ve svých melioračních plánech nepočítají s tím, že o víkendu dorazí dva přespolní borci a budou si tady chtít naplánovat svou dálkovou MTB trasu.  Tak se může stát, že se prostě musíte někdy vrátit, nebo se musíte kousek prodírat křovím.

Ale o to je bikování zajímavější. Například z kopce Vinohrady nás čekal pěkný dlouhý sjezd, tedy spíše plavba Andrejovým žlutým zlatem. Zde bych Vám poradil, abyste si našli lajnu od traktorů, nebo se nikam nedostanete. A musím také podotknout, že nejsem fanouškem monokulturního systému zemědělství. Naši předkové věděli, proč měnili plodiny a jejich cílem nebyl pouze krátkodobý sezónní výnos. V tomto jsem laik, ale pevně doufám, že se situace bude zlepšovat. Pokud se vyznáte v zemědělství, uvítáme Vaše příspěvky na toto téma.

Nad vesnicí Borkovany je kopec z názvem Veselá Hora. Přemýšleli jsme, zda název vychází od pěstování psychotropních látek v oblasti, ale žádná maková pole jsme nezaznamenali. Ani dále po hřebenu jsme neviděli koku či konopí.  I když popravdě řečeno, asi bychom takové plodiny ani nepoznali.  Jediné, co na dalším kopci vyčnívalo byly solární panely. Ano, ty, díky nímž může nějaký Papaláš, který je napsal na milenku nebo na neteř, nebo na obě, pak si je sám sobě schválil a postavil z dotací na firmu, kterou má Kypru, nyní vesele trávit zbytek života třeba v tom Toskánsku, že ano.  Vesele veselý na Veselé Hoře.

Ale protože Papaláš neumí italsky a nedokáže ani penězi sbalit náročná italská děvčata, která navíc nejsou zdaleka tak hezká a srdečná, jako ta moravská, vrací se zpět na Jižní Moravu. Papaláš. Sorry, pane Papaláši, já prostě ty Vaše solární panely zabírající úrodnou jihomoravskou půdu a ždímající rozpočty poctivých rodin naprosto nesnáším.  Postavte je na střechách fabrik a skladů!

Bez moře

Myslím, že jediná chybička našeho Moravského Toskánska je, že nemá moře. To italské Toskánsko totiž moře má. Vrchol Písečná, 374 metrů nad mořem, tedy nad mořem kdesi u toskánských břehů, byl sice nejvyšším vrcholem naší trasy, ale nebyl to ani vrchol ani písečný. Byl to prostě obyčejný les. Následoval však nejlepší sjezd tripu v úvozové cestě, opepřený spadanými větvemi.

Moravský Kuvajt

Když jsme vyjeli z lesa, ocitli jsme se v Moravském Kuvajtu. Tedy v malebné vesnici Dambořice, (link: www.damborice.cz) která je nebo rozhodně dříve byla v přepočtu na obyvatele dost možná jednou z nejbohatších v okrese Hodonín a to díky pro změnu černému zlatu pod jejím povrchem. Vesnice má dokonce dvě fotbalová hřiště!

I když někdo může namítnout, že těžařský průmysl není tak šetrný k životnímu prostředí jako solární panely, já si dovolím poskytnout jiný argument. Osobně musím říct, že ropná věž s pumpou sem tam rozeseta po krajině mi esteticky nevadí tak, jako lány skleněných panelů zabírající hektary úrodné půdy.  Mimochodem prý zde těžba není až tak důležitá jako vytěžené podzemní prostory, které se používají jako zásobník plynu.  Nejsem expert na těžařský průmysl, ale pokud jste, těšíme se na Vaše příspěvky.

Ještě z lesa jsem zavolal kamarádce původem z této vesnice, jestli náhodou není na návštěvě u rodičů. “No teda, to je náhoda, půl roku jsem tady nebyla!

Rezolutně zavelela: “Přeci nepůjdete do hospody, právě jsem dělala kroupovou polívku!” Upřímně jsem měl obavy, zda Mr. X zvyklý pouze na západoevropskou stravu a gelové přípravky pro sportovce tuto autentickou krmi pozře, ale dal to a ještě si pochutnával. Pro naše záletnické šlapání to byla ta pravá energetická bomba.  Mimochodem, pane Papaláši, neříkám, že všechna moravská děvčata jsou pohostinná, ale v Toskánsku je jistě větší šance, že by Vám ragazza řekla: “Vařit nebudu, ale můžeš mě pozvat na pizzu na piazzu!

Návrat z okresu Hodonín jsme střihli opět intuitivní navigací po cestách, které byly či nebyly. Sjezd nachovým jetelem do Obce Velké Hostěrádky byl estetický sportovní výkon, který bych přirovnal k wakeboardingu v brusinkách.

Pokud nepotřebujete potkat další bajkery každých pět set metrů, pokud Vás baví navigovat jen podle Vaší intuice, pokud chcete krásné výhledy bez lesů, ale nechcete rovinatou krajinu, která je typická více na jihu, vydejte se na zálety na sever okresu Hodonín do Moravského Toskánska.

Šel bych na zálety

Moravská lidová

Šel bych na zálety a nemám bačkory
pyšnů frajárku mám lálija ta mňa neotvori

Otvor milá bránu, bránu malovanů
abych já nezlámal lálija květ tulipánu

Dívča poháňalo, pozor si nedalo
za každů brazdečků lálija hubičku mi dalo

Ako že to dívča, ako to poháňaš
že ty moje volky lálija z brázdy ven vyháňaš

Autor textu i fotografií: Pavel Trčala

Pavel Trčala je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. Na hory se CITY SKI můžete vyrazit například z Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. V létě pořádají také jednodenní cyklovýlety. Více info na: www.cityski.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*