Na zámku v Lysicích rozkvétají kamélie, jsou až 250 let staré

V zámecké oranžerii v Lysicích na Blanensku rozkvétají v těchto dnech kamélie japonské. Návštěvníci si je mohou prohlédnout jen dnes a v neděli. Jsou až 250 let staré a původně pocházejí z Drážďan, řekla dnes kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová.

Skleník a oranžerie zámku se návštěvníkům otevírá jen mimořádně, například právě nyní, kdy kvetou kamélie. “Návštěvníkům prezentujeme sbírku kamélií, která se skládá z několika vzrostlých stromů. Ty jsou staré 200 až 250 let. Jsou různých druhů, květy mají různé tvary i barvy, například bílé nebo červené, které jsou růžově žíhané,” uvedla kastelánka.

Stromy pocházejí z Drážďan, odkud byly před bombardováním za druhé světové války převezeny na kolonádu do Karlových Varů. Když se ale zhruba před 15 lety měla změnit zahradnická podoba v lázních, stromů se ujali odborníci právě z lysického zámku.

Kamélie kvetou právě teď v období plesů. Dámy je tak za starých časů používaly jako ozdoby například na šaty nebo do účesu,” uvedla kastelánka. Známý je také román Dáma s kaméliemi, jehož autorem je francouzský spisovatel Alexandre Dumas mladší.

Kamélie jsou pojmenovány po brněnském rodákovi Jiřím Kamelovi (1661 až 1706), který se zasloužil o podrobné zmapování živočišných a rostlinných druhů na Filipínách. Působil tam od roku 1689. Zkoumal tamní faunu i flóru, sbíral rostliny, popisoval jejich účinky a preparoval zvířata. Výsledky bádání zasílal do Anglie vědcům ke zkoumání. Kamelovy zápisky jsou uloženy v Královském muzeu v Londýně.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Zámek Lysice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*