
Sady v brněnském Starém Lískovci navštívil první autonomní robot, který zastoupí středně velký traktor i traktoristu. Novinka nizozemské firmy představuje univerzálního pracanta pro vinice, sady či chmelnice. Není přitom o moc dražší než klasický traktor.
Robot může fungovat všude tam, kde nyní vinaři a sadaři používají středně velký traktor. “Dokáže například provádět postřik, mulčovat nebo zpracovávat příkmenný pás. Pracuje podle toho, jakým nářadím je zrovna vybaven a jak je naprogramován. Nářadí může zemědělec využívat originální, nebo to, které má pro klasický traktor,” popsal stroj AgXeed ředitel Agri-Precision Michal Krutiš.
Ideální podle něj je, pokud je sad či vinice založena pomocí GPS, tedy s rovnými řádky a přesnými rozestupy. Dále je potřeba mít odpovídající manipulační plochy, dostatečné souvratě. Výhodou je i oplocený areál.
„Obrovskou výhodou sadů či vinic pro využití robota je skutečnost, že mají dlouhodobě stálé porosty. Úvodní zaměření a technologické nastavení robota budeme provádět tedy jen jednou,“ upřesnil Krutiš. Prodávající firma navíc zajistí veškerý servis.
Nizozemský výrobce si Agri-Precision vybral za partnery firmu sídlící v Ivančicích právě proto, že rozumí zemědělství a umí i technologie. „Autonomní stroje jsou nové technologie a je nutné, aby jim distribuční partner rozuměl a podporoval je. V Agri-Precision jsme našli právě takové partnery,“ uvedl Joris Hiddema, CEO AgXeed.
Přesnost i náhrada za chybějící lidské zdroje
Pro zadání práce robotu je potřebný plánovací portál. V něm se musí přesně zaměřit oblast, kde se může robot pohybovat, a řádky sadu, kde bude pracovat. Poté se stanoví pracovní nářadí a režim práce. S těmito informacemi portál vytvoří optimální trasu, po které se bude robot pohybovat, a to s přesností na dva centimetry.
“Nepotřebuje přítomnost operátora. V případě, že detekuje problém, zastaví, nahlásí se a čeká na jeho vyřešení. Díky kamerovému dohledu je možno identifikovat problém vzdáleně,” upřesnil Krutiš.
Na rozdíl od autonomních aut jsou zemědělské autonomní roboty klasifikované jako zemědělské stroje a evropská legislativa povoluje jejich použití mimo dopravní komunikace. Robot musí získat evropskou certifikaci, kde prokazuje i svou bezpečnost.
Robot AgXeed má navíc víceúrovňové zabezpečení. O jeho pohyb a polohu se stará zdvojený GPS-RTK autopilot. Pro detekci vzdálených překážek používá lidar, dále ultrazvukové snímače, nárazové lišty a kamerový dohled.
Investice do autonomního stroje je podle ivančického distributora přibližně o čtvrtinu vyšší než do běžného traktoru – lze jej pořídit od 3,5 milionu korun. Výhodou je navíc vyřešení nedostatku lidí v zemědělství.
“Robot umožní snížení nákladů za pracovní sílu i samotný provoz. Díky diesel-elektrickému pojezdovému ústrojí pracuje motor v optimálních otáčkách a výrazně šetří palivo. Navíc oproti klasickému traktoru pracuje autonomní stroj plynule, téměř bez přestávek 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu,” dodal Krutiš.
Agri-Precision je firma zaměřená na takzvané precizní zemědělství, tedy monitorovací systémy, zemědělské navigace a automatické řízení zemědělských strojů. Sídlí v Ivančicích na Brněnsku.
Zdroj a foto: Agri-Precision
Buďte první kdo přidá komentář