Nahradí traktor i s traktoristou. V Brně předvedli autonomního robota z Nizozemska

Autonomní traktor AgXeed, první ve střední Evropě

Sady v brněnském Starém Lískovci navštívil první autonomní robot, který zastoupí středně velký traktor i traktoristu. Novinka nizozemské firmy představuje univerzálního pracanta pro vinice, sady či chmelnice. Není přitom o moc dražší než klasický traktor.

Robot může fungovat všude tam, kde nyní vinaři a sadaři používají středně velký traktor. “Dokáže například provádět postřik, mulčovat nebo zpracovávat příkmenný pás. Pracuje podle toho, jakým nářadím je zrovna vybaven a jak je naprogramován. Nářadí může zemědělec využívat originální, nebo to, které má pro klasický traktor,” popsal stroj AgXeed ředitel Agri-Precision Michal Krutiš.

Ideální podle něj je, pokud je sad či vinice založena pomocí GPS, tedy s rovnými řádky a přesnými rozestupy. Dále je potřeba mít odpovídající manipulační plochy, dostatečné souvratě. Výhodou je i oplocený areál. 

„Obrovskou výhodou sadů či vinic pro využití robota je skutečnost, že mají dlouhodobě stálé porosty. Úvodní zaměření a technologické nastavení robota budeme provádět tedy jen jednou,“ upřesnil Krutiš. Prodávající firma navíc zajistí veškerý servis. 

Nizozemský výrobce si Agri-Precision vybral za partnery firmu sídlící v Ivančicích právě proto, že rozumí zemědělství a umí i technologie. „Autonomní stroje jsou nové technologie a je nutné, aby jim distribuční partner rozuměl a podporoval je. V Agri-Precision jsme našli právě takové partnery,“ uvedl Joris Hiddema, CEO AgXeed.

Přesnost i náhrada za chybějící lidské zdroje

Pro zadání práce robotu je potřebný plánovací portál. V něm se musí přesně zaměřit oblast, kde se může robot pohybovat, a řádky sadu, kde bude pracovat. Poté se stanoví pracovní nářadí a režim práce. S těmito informacemi portál vytvoří optimální trasu, po které se bude robot pohybovat, a to s přesností na dva centimetry.

“Nepotřebuje přítomnost operátora. V případě, že detekuje problém, zastaví, nahlásí se a čeká na jeho vyřešení. Díky kamerovému dohledu je možno identifikovat problém vzdáleně,” upřesnil Krutiš.

Na rozdíl od autonomních aut jsou zemědělské autonomní roboty klasifikované jako zemědělské stroje a evropská legislativa povoluje jejich použití mimo dopravní komunikace. Robot musí získat evropskou certifikaci, kde prokazuje i svou bezpečnost.

Robot AgXeed má navíc víceúrovňové zabezpečení. O jeho pohyb a polohu se stará zdvojený GPS-RTK autopilot. Pro detekci vzdálených překážek používá lidar, dále ultrazvukové snímače, nárazové lišty a kamerový dohled.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Investice do autonomního stroje je podle ivančického distributora přibližně o čtvrtinu vyšší než do běžného traktoru – lze jej pořídit od 3,5 milionu korun. Výhodou je navíc vyřešení nedostatku lidí v zemědělství.

“Robot umožní snížení nákladů za pracovní sílu i samotný provoz. Díky diesel-elektrickému pojezdovému ústrojí pracuje motor v optimálních otáčkách a výrazně šetří palivo. Navíc oproti klasickému traktoru pracuje autonomní stroj plynule, téměř bez přestávek 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu,” dodal Krutiš.

Agri-Precision je firma zaměřená na takzvané precizní zemědělství, tedy monitorovací systémy, zemědělské navigace a automatické řízení zemědělských strojů. Sídlí v Ivančicích na Brněnsku.

Zdroj a foto: Agri-Precision

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*