Náměstí Míru v Brně se dočká změny, porota vybere z osmi návrhů

Soutěžící pracují s modelem náměstí Míru.

Do otevřené urbanisticko-architektonické soutěže na novou podobu brněnského náměstí Míru přišlo osm návrhů. Ten vítězný bude vybírat porota na konci týdne. Soutěžící měli za úkol navrhnout úpravu náměstí včetně dopravního řešení, vstupu do parku Kraví hora a podoby nového polyfunkčního domu v prostoru přilehlého areálu Lerchova.

Všechny návrhy, včetně těch vítězných, představí Kancelář architekta města Brna po schválení výsledků soutěže vedením města. Na červen se také plánuje výstava.

Aby měli porotci při diskusi nad soutěžními návrhy názornou představu o celé lokalitě, vznikl její fyzický model v měřítku 1 : 500. “Každý účastník soutěže proto musel kromě soutěžních panelů dodat i zmenšeninu vlastního návrhu. Během hodnocení budou vkládány do modelu celé lokality a na připravované výstavě si je prohlédne také široká veřejnost,” přiblížil městský architekt Michal Sedláček.

Podle návrhů vznikne nové komunitní centrum

Cílem soutěže je získat návrh nové podoby náměstí Míru. Zaměřuje se také na dopravní řešení celé lokality, přístup do parku Kraví hora i vznik polyfunkčního domu v prostoru bývalého vojenského areálu Lerchova.

Podle vítězného návrhu tak vznikne budova, jejíž součástí budou prostory pro komunitní centrum se sálem až pro tři sta sedících osob, klubovna a zahrada, stejně jako zázemí pro menší obchody a služby. V novém domě bude také přibližně čtyřicet městských bytů pro samoživitele, mladé rodiny nebo seniory. Investorem dalších patnácti bytů budou majitelé prodejny Brněnka, se kterými se město dohodlo na přesunu prodejny potravin do polyfunkčního domu. Díky demolici stávající budovy a směně pozemků tak bude možné plochu náměstí výrazně rozšířit.

“Soutěž jsme spolu s vedením města zvolili jako nejlepší způsob, jak najít kvalitní řešení centra Masarykovy čtvrti, kterým je náměstí Míru. Vzhledem k lokalitě i její historii jsme už od začátku do přípravy soutěže zapojovali klíčové aktéry i širokou veřejnost,” uvedl Sedláček.

Urbanisticko-architektonickou soutěž o návrh na dostavbu a úpravu náměstí Míru organizuje Kancelář architekta města Brna. Vyhlášena byla 14. prosince 2020, své návrhy mohli architekti odevzdat do 9. dubna 2021.

Zdroj a foto: KAM

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*