Napište si moravskou národnost, vyzývají plakáty po celé Moravě. Kdo za tím stojí?

Jeden z plakátů vyzývajících k zapisování moravské národnosti při nadcházejícím sčítání lidu

Možná jste si už toho taky všimli. Na plakátovací ploše, obecní vývěsce, ale i sloupu veřejného osvětlení plakát či nálepka s výzvou k zapsání moravské národnosti. Objevily se skoro v každém moravském městě a obci. Kdo za touto akcí stojí? Zprávám z Moravy se podařilo vyzpovídat viditelné tváře této informační kampaně. Podle nich jde o spontánní aktivitu stovek lidí.

S úderem půlnoci z 26. na 27. března začne sčítání lidu. Součástí sčítacích archů bude i kolonka národnost, jejíž vyplnění sice není povinné, ale často využívané. Lidé tak mohou vyjádřit svou identitu, přináležitost k nějakému celku. Mezi národnostmi figuruje i ta moravská. Při posledním sčítání lidu před deseti lety se k ní přihlásilo přes 600 tisíc obyvatel.

Blížící se sčítání lidu zviditelnila kampaň vyzývající k zapisování moravské národnosti a dokonce i moravského jazyka. V celé řadě měst a obcí na Moravě se objevily různorodé plakáty či nálepky. Zpravidla se týkají jen nadcházejícího sčítání lidu, některé z nich se vyjadřují i k dalším záležitostem, které souvisejí s moravskou identitou.

Při sčítání lidu bude moravská národnost opět uznána, psali jsme v tomto článku.

Dobrovolníci pokryli celou Moravu

Jedním z moravských patriotů, kteří se do této kampaně viditelně zapojili, je soukromý zemědělec Jiří Novotný. Pomáhá koordinovat část aktivních “vylepovačů”, zajistil vyhotovení řady plakátů. “Z tiskárny jich vyšlo deset tisíc a zdá se, že téměř všechny najdou uplatnění. Aktuálně mi doma zbývají poslední dva tisíce. Kromě plakátů byly vyrobeny ještě další propagační předměty. Několik tisíc nálepek a také trička pro dobrovolníky i zájemce o podporu kampaně,” říká Jiří Novotný, který spustil informační kampaň pod heslem “Každá dědina se počítá”.

Jak název napovídá, cílem této akce je vylepit plakáty všude po Moravě i Slezsku. Celé území bylo rozděleno do několika okruhů, které pokrývají jednotliví dobrovolníci. “Kromě těchto obvyklých volných výlepových ploch jsme díky řadě dárců využili i placený výlep ve velkých městech,” upřesnil Novotný.

Podle něj nebylo shánění dobrovolníků obtížné. “Jedno z nejvíce pozitivních zjištění této kampaně bylo, že opravdu hodně lidí je skutečně zapálených pro Moravu. Od okamžiku vyhlášení záměru kampaně se dobrovolníci hlásili takřka denně,” uvedl koordinátor informační kampaně. Podle něj jde především o spontánní aktivitu stovek lidí.

Lidé mohli růst kampaně sledovat online na koordinační mapě, kde si zájemci přihlašovali jednotlivé okruhy. Někdo jedno městečko nebo pár dědin, někdo celý okres. Jak informoval Novotný, do akce se zapojili jak členové fungujících moravských organizací, tak zcela noví lidé, kteří se doposud žádných organizovaných aktivit neúčastnili. “Mimochodem, projel jsem při kampani Moravu křížem krážem a musím říct, že práce byla skutečně odvedena, že to nebyla nějaká parta hurápatriotů. Ti lidé, ať studenti, důchodci, manuálně pracující nebo akademici a úředníci, prostě vzali auta, sponkovačky či lepidlo a jeli,” doplnil Jiří Novotný.

Šel jsem s kůží na trh

Sportovec a moravský patriot Pavel Trčala dal informační kampani přímo svou tvář. Podle něj se lidé nemají bát projevit se otevřeně. “Vážím si každé, i anonymní, snahy upozornit na důležitost přihlášení se k moravské národnosti. Cílem každé moravské kampaně by ale mělo být představit lidi, kteří Moravě chtějí pomoci,” vyjádřil své přesvědčení Trčala.

Jako příklad uvedl plakáty, na kterých je malým písmem napsáno “Moravský Troll”. Podle něj každý, kdo se o Moravu zajímá, tuto přezdívku zná. Ve svých videích pod ní vystupuje Ctirad Musil, který kvůli vstoupil do širokého povědomí kvůli nedávnému odvolání z pozice primáře v hranické nemocnici.

“Jsem přesvědčen, že pan Musil k tomu má nějaký důvod, ale věřím, že vhodnější by pro něj byla vizualizace, na které by byla jeho tvář a jeho reálné jméno. Osobně nemám rád přezdívky a myslím si, že lidé by měli vystupovat pod svými jmény. Nebojme se jít s kůží na trh” říká Pavel Trčala.

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

V tomto způsobu kampaně nechce zůstat sám, snaží se proto zapojit další moravské patrioty. “Já se o to snažím například na poli sportu. Závodně jsem lyžoval a ve sportu i pracuju. Oslovil jsem mimo jiné úspěšné sportovce, kteří by tuto naši moravskou snahu také podpořili,” informoval Trčala s tím, že tato část informační kampaně hledá nejen sportovce či umělce, ale i obyčejné lidi. “Hledáme všechny, kteří se nestydí za svou moravskou národnost a jsou připraveni jít také s kůží na trh. Budeme také vděční těm, kteří sice raději zůstanou anonymní, ale pomohou nám třeba s distribucí letáků.”

Není to jen o moravské národnosti

Pavel Trčala rozjel informační kampaň k zapisování moravské národnosti pod přímočarým heslem “Nejsu Čech”. Naše redakce se zeptala na důvody takto pojaté akce. “Moravská svébytnost nyní zažívá jedno z nejtěžších období za tisíc let, a proto propagace moravské národnosti vyžaduje nejen pragmatické sdělení, ale i příběh, srdce a hlavně pravdu. A pravda je, že nejsme Češi,” prohlašuje Trčala. Podle něj si lidé velmi často pletou státní příslušnost a národnost.

“Moravan nemůže být zároveň Čechem, snad kromě případu, kdy by měl maminku z Brna, tatínka z Pardubic a vyrůstal by napůl v Letovicích a napůl v Litomyšli. Já osobně mám maminku z Valašska, tatínka z Brna, kde jsem vyrůstal, a moje národnost je tedy moravská,” vysvětluje Pavel Trčala. “Češi a Moravané mohou žít v přátelství, ale je dlouhodobě neudržitelné, aby se Češi snažili Moravanům diktovat, že jsou Češi,” myslí si tvář kampaně “Nejsu Čech”.

Jeden národ podle Pavla Trčaly z Čechů a Moravanů automaticky nedělá ani podobný jazyk. “Argentinec není Kolumbijec, i když oba mluví španělsky. Egypťan není Syřan, přestože oba mluví arabsky,” uvedl Trčala příklady. Sám si vedle moravské národnosti zapíše také moravský jazyk.

Roste počet apatických lidí

Do kampaně za zapisování moravské národnosti se viditelně zapojil také Ctirad Musil alias Moravský Troll. Přihlášení se k moravské národnosti považuje za důležitý krok k tomu, aby získali vztah ke své zemi a začali pro ni něco dělat.

“Státem nařízené přidělení národní příslušnosti, jak to zažili Moraváci, Slezané, ale třeba i Rusíni, otupuje potřebu lidí budovat stát. Při společenských a politických krizích pak u takto odnárodněné společnosti není snaha hledat řešení. Návrat Moravanů i Slezanů ke svým národnostem by rozhodně pozvedl jejich ochotu zapojit se do dění ve své zemi,” vyjádřil své přesvědčení autor řady populárních videí.

Spolu s kolektivem lidí se podílel na přípravě 12 tisíc plakátů různého obsahu. Neupozorňují jen na možnost zapsání moravské národnosti, ale i na další záležitosti související s moravskou identitou. “Jsem překvapený, jak je to živelná akce. Plakáty vylepují i lidé, od kterých bych to ještě loni nečekal,” přiznává Musil.

Výsledný efekt informační kampaně si hranický lékař neodvažuje odhadnout. “Po deseti letech od minulého sčítání lidu narostl podíl apatické části populace, která se neidentifikuje nijak. Na rozdíl od automaticky psané české národnosti, kterou si píše hodně lidí bez rozmyslu, vyžaduje zapsání moravské národnosti skutečné přesvědčení,” říká Musil. Podle něj by milion přesvědčených Moravanů znamenal velký úspěch.

Po internetu kolují videa, na kterých se osobnosti veřejně hlásí k moravské národnosti. Zprávy z Moravy o tom budou psát v příštím článku ke sčítání lidu.

Autor: pjk, foto: redakce, Morava1918, Nejsu Čech

Doporučujeme


9 Comments

 1. Při oslovení nabízím informaci kterou české sdělovací prostředky nezveřejní – můžete si napsat moravskou národnost a moravský jazyk.

  5
  1
 2. Ano, doba, kdy byl takový zápis považován za podezřelý, statistiky nebyl započítán a na školním vysvědčení nebo v tehdejším občanském průkazu se muselo zapisovat “národnost česká” i osobám, bytostně svázaným s Moravou, skončila s pádem vlády jedné státostrany – KSČ. Setrvačnost lidí je však značná a tento stát ji stále silně zneužívá. Pište proto už bez obav svoji pravou národnost a nebojte se uvést i náš jazyk, který byl jen tzv. buditeli z Čech přepracován a přejmenován.

  7
  1
  • Proč se ptáte, paní Lenko?
   Věřte nebo ne, všecko je od obyčejných lidí, dobrovolníků. Žádný velkokapitál, žádné mafiánské rejdy, žádná zahraniční intervence.
   A teď vy – co vás ponouklo k otázce? 🙂

   11
   1
  • Penízky jsou získávány na principu “národ sobě”, který je zavedený už z doby spolufinancování českého národního divadla v Praze, na které kromě císaře, jeho rodiny a našich bratrů Čechů přispívali kupodivu i poněkud dezorientovaní sponzoři z Moravy; tehdy ještě bohužel netušili, jaká tragédie je čeká během následujících čtyřiceti roků – ukradení země, popření národa a přivlastnění si i všech pozitivních aspektů celé zemské historie.

 3. Narodil jsem se jako řada lidí z mého širokého okolí v Novém Městě na Moravě, celý život žiji v Městě Žďáře na Moravě, které nám úředníci přejmenovali na Žďár nad Sázavou, stále jsem Moravák a žádný Sázavan natož Čech.
  Jsem jen zvědav, zda bude po sčítání dostupná statistika, kolik spoluobčanů v našem regionu si to uvědomuje a uvede národnost moravskou.

  • Výsledky censu určitě Český statistický úřad uveřejní. Bude-li Moravanů více, proběhne to poměrně nenápadně a naopak budeme-li mít úbytek počtu, předpokládám, že to náležitě mediálně rozmáznou. V každém případě výsledy sčítání se uveřejňují zhruba do jednoho roku. Předpokládám, že má ČSÚ dokonce zákonem nebo prováděcí vyhláškou k zákonu stanovenu nějakou lhůtu. Výsledky za členský stát je nutné předložit také Evropské unii; nebýt členství v ní předpokládám, že už by se výskyt národností oficiální cestou v ČR nezjišťoval.

   3
   1

1 Trackback / Pingback

 1. Sčítání lidu – propagační grafiky – Moravská národní obec – Za Moravu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*