“Moravský troll” promluvil: Pozici primáře jsem opustil sám, nemocnice je obětí mediálního tlaku

Ctirad Musil alias Moravský troll

Kvůli svým názorům na epidemii koronaviru byl donucen opustit pozici primáře. Ctirad Musil, který je veřejnosti znám pod přezdívkou Moravský troll, donedávna vedl oddělení klinické biochemie a hematologie nemocnice v Hranicích. Na kauzu upozornila mnohá média, názory bývalého primáře byly opakovaně označeny za dezinformační či přímo extremistické. Co k tomu říká on sám? Zprávám z Moravy se podařilo vyzpovídat samotného Ctirada Musila.

Přístup vlády je neúměrně hysterický

Lékař z nemocnice v Hranicích vstoupil do povědomí širší veřejnosti díky svým videím na síti YouTube. Videa začal natáček už od podzimu 2019, na YouTube první umístil až na jaře 2020. Podle jeho slov mu vadila pasivita lidí k dění kolem nich. “Bez ohledu na světonázor jsou lidé jako omráčení a čekají, co za ně někdo udělá. Zcela se vytratila schopnost jednat a užívat práva každého jednotlivce ovlivňovat dění kolem sebe, což je základní princip demokracie. Mezi lidmi se rozšířila podvědomá představa, že kdo se o nic nezajímá, mlčí a nevyčnívá, nějak přežije,” vysvětluje svou motivaci Ctirad Musil.

V poslední době se začal věnovat pandemii koronaviru. Ve svých videích, které viděly tisíce lidí, zpochybňoval oficiální interpretaci statistických dat o nakažených a zemřelých. Podle něj jsou interpretovány v případě koronaviru přehnaně a celkově považuje přístup vlády k pandemii koronaviru za neúměrně hysterický, se spoustou závažných vedlejších škod. Tyto výroky nakonec vedly až k odvolání z pozice primáře. Za klíčovou přitom považuje reportáž TV Seznam.

“V práci jsem žádné ohrožení až do zásahu TV Seznam nepociťoval. YouTube mi sice smazal některá videa, ale dosah k mému zaměstnavateli to nemělo. Možná i proto, že šlo o videa k jiným tématům,” upřesňuje bývalý primář. YouTube mu posléze znemožnila sdílet další videa. Podle něj za blokováním jeho videí stojí snaha vést určité společenské tendence a nálady.

“Pokud někdo vybočí z definovaného rámce, tak je zakázán. Do definice o extremismu, nebo šíření nenávisti se vleze cokoliv. Na můj dotaz a žádost o zdůvodnění nebylo nijak odpovězeno,” tvrdí Musil. Jak upozornil, YouTube nemá žádnou povinnost s tvůrcem videa diskutovat a právo na zveřejnění videa je nevymahatelné.

Raději jsem odstoupil sám

K nucenému odchodu z pozice primáře došlo na začátku února. Podle Ctirada Musila se jednalo o rychlou akci, kdy z Prahy došlo prostřednictvím redaktora TV Seznam k tlaku na vedení nemocnice formou „dobře položených otázek“. “Síla médií s právníky za zády je dnes oblíbeným způsobem, jak bez přímého zásahu odstraňovat nebo aspoň zastrašovat nepohodlné osoby. Drobná chyba vedení nemocnice v komunikaci s médii ohrozí celé zařízení, protože některé novináře suplující v naší společnosti tajnou policii následují právníci a právníky následují úředníci pojišťoven. Celé to funguje na principu rukojmích, kterými jsou zaměstnanci daného zařízení a pacienti spádové oblasti nemocnice. Když nebude vyhozen nežádoucí člověk, tak nedostanou zaměstnanci výplatu,” rozhovořil se bývalý hranický primář.

Jak sám Musil uvedl, lynčování poškozenými pak uvede zlobivce zpátky na cestu pokání. “Funguje to excelentně a je to naprosto neprůstřelné, protože oficiálně nikdo nikomu nevyhrožoval. Tato metoda kontroly poslušnosti je jedna z příčin, proč si dnes nikdo na nic nestěžuje,” popsal praktiky veřejného tlaku.

O chystaném odvolání mluvil dnes již bývalý primář přímo s ředitelem nemocnice. “Měl jsem rozhovor s panem ředitelem. Ten pochopitelně nemůže kvůli mým názorům ohrozit zaměstnance ani pacienty ve spádové oblasti.” Ctiradu Musilovi naopak podle jeho vlastních slov připadlo nemorální po sto letech podřízení Moravy Praze stále sklánět hlavu, proto se raději sám vzdal své funkce.

Za vnějším tlakem stojí pomsta

Redaktor TV Seznam sice oslovil i odstoupivšího primáře, o podání vysvětlení z jeho strany mu ale prý nešlo. “Redaktor TV Seznam telefonoval i mě. Už oslovení, že by chtěl natočit rozhovor se známým dezinformátorem, tedy mnou, bylo vysloveno tak, aby byl jakýkoliv další rozhovor bezpředmětný,” tvrdí hranický lékař.

Za důsledek svého konce ve funkci primáře považuje spíše než interní tlak zásah z vyšších míst. “Hranická nemocnice je v celé kause jen obětí tlaku shora. Video jsem natočil bez uvedení svého jména, funkce, místa natáčení či jiných identifikačních údajů sebe nebo nemocnice. Ještě týdny po zveřejnění videa se lidé v komentářích dohadovali, kdo je ten člověk na videu. Někteří soudili, že su farmář, jiní mě měli za právníka, protože mě znali jako obhájce z jednoho medializovaného soudního případu, jiní to brali celé jako hereckou záležitost,” vysvětluje bývalý primář.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Redakce TV Seznam však podle něj tvrzení ve videích dezinterpretovala jako obvinění nemocnice, ve které Ctirad Musil pracuje a s takovým konceptem pak novináři dále pracovali. Hranický lékař zároveň tvrdí, že pravým motivem TV Seznam je pomsta za jedno z jeho videí. “Skutečným důvodem snažení TV seznam je půl roku stará událost. Natočil jsem o TV Seznam video, kde jsem prostříhával jejich reportáž mými komentáři. Jsem pevně přesvědčený, že se jedná o pomstu za toto video.”

Odvolání za názor na epidemii koronaviru a prostředky uplatňované veřejnou mocí působí jako nebezpečný precedens. Podle Ctirada Musila ve společnosti narůstá strach z vyjádření svého názoru. “Lidé často mluví přesný opak toho, co si myslí, aby se zbavili strachu z lynčování. Jeden a tentýž člověk tak může během jediného dne změnit svůj postoj od fanatického COVIDisty přes umírněného vakcinistu až po popírače COVIDu a v nastalém zmatku si ani neuvědomuje, že COVID popírá s rouškou na ústech a jindy zastává pozice nejtvrdších epidemiologických opatření za současného prskání bez roušky. Mnozí pochopili, že nejlepší je nemít žádný názor a na jakoukoliv libovolnou informaci reagovat hraným překvapením,” vyjádřil své mínění lékař s mnohaletou praxí.

Soudní cesta je vyloučena

Proti svému odejití z funkce primáře se Musil bránit nebude. Jak uvedl, jmenování do funkce primáře je právně nevymahatelné a vedení nemocnice může touto funkcí pověřit pracovníka bez zdůvodnění, stejně jako ho z funkce odvolat. “To je jeden důvod zbytečnosti právní intervence. Druhým důvodem zbytečnosti je fakt, že dalšími útoky médií by byla ohrožena nemocnice v pozici rukojmího a nikoliv já. Protože nemám osobní důvod se jakkoliv stavět proti nemocnici, která je vlastně obětí mediálního útoku, tak nemá smysl proti nemocnici jakkoliv právně postupovat,” vysvětluje bývalý primář.

Poslední možnost, tedy žaloba na TV Seznam je podle něj těžko představitelná, protože soudně nelze doložit, jak několik položených otázek může někoho ohrozit. “Obyčejným selským rozumem víme, že správně položená otázka může mít zásadní dopad, ale soud takto neuvažuje. Právník s tím tedy nic nenadělá,” uzavřel Musil. Vůči svému zaměstnavateli podle svých slov nechová žádnou zášť a pozice “obyčejného lékaře” jej neuráží, o výpovědi proto zatím neuvažuje.

Jde o diktát z Prahy k lidem v provincii

Ve svých veřejných příspěvcích se hranický lékař také často dotýká nespravedlivého postavení Moravy a hlasitě kritizuje Prahu, jakožto centrum, ze kterého se dnes v ČR řídí úplně všechno. Redakce Zpráv z Moravy se zeptala na souvislosti silně centralisticky uspořádaného státu ve vztahu k aktuální koronavirové situaci.

“Jakákoliv příležitost kořistit z území získaných po roce 1918 byla Prahou využita beze zbytku. Koronavirus je jen jedna z těchto příležitostí. Na pozadí epidemiologických opatření dochází k největším majetkovým přesunům za poslední čtvrtstoletí. Kromě Moravy je takto postiženo i pohraničí v české historické zemi. To pak vyvolává dojem, že je bič centra spravedlivý, protože přistává na hřbetě Čechů stejně jako Moravanů nebo Slezanů,” tvrdí “Moravský troll”.

Tím, že jsou Moravané sto let vychováváni k tomu, že jsou Češi, ale skutečný vztah k Čechám nemají, vzniká podle Musila vakuum národního povědomí, jehož výsledkem je ztráta ochoty bojovat za svá práva. Odevzdanost při podrobení se jakýmkoliv příkazům je proto v moravských a slezských regionech o to větší. Využívá se sto let pěstované ochoty obyvatelstva nevzdorovat  ponižování.

“Jediné, co mě mrzí, je, že mnoho lidí nepochopilo, že v celém případu vlastně ani tak nejde o názory na chorobu COVID-19, ale o diktát z Prahy k lidem v provincii,” dodává na závěr Ctirad Musil.

Autor: red, foto: YouTube Moravský troll

Doporučujeme


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*