Nejdřív kapr, pak ligová stáž, plánuje trenér Líšně Valachovič. Co postup?

Fotbalisté Líšně přezimovali na třetím místě druholigové tabulky. A nebýt nevydařeného závěru podzimu, tak mohli být ještě výš. Na první Příbram však ztrácí jen tři body.

Líšeň patří už třetím rokem k nejlepším týmům Fortuna národní ligy. Za úspěchem brněnského týmu stojí trenér Milan Valachovič, jenž i letos dokázal své svěřenci výborně připravit.

Po podzimu jste třetí. Máte radost, nebo vás mrzí, že kvůli nepovedenému konci nejste ještě výš?

Jsou tady i myšlenky, že jsme závěr podzimu mohli zvládnout lépe. Utekl nám, ale celkově převažuje spokojenost. Měli jsme vražedný los, pomohla nám však remíza v přípravě se Zlínem a výhra se silnou Slavií, což nás nakoplo. 

Co se s vámi na konci podzimu stalo?

Ve druhé polovině podzimu bylo vidět, že jsme neuměli pracovat s tím, když jsme byli lídrem soutěže. Soupeři se na nás navíc lépe připravili, závěr podzimu mohl být zkrátka lepší. Mrzí mě především domácí ztráty s Prostějovem a Slavií B. Na druhou stranu, když se podívám, že máme 28 bodů, tak je to vzhledem k jaru hodně dobrý základ. 

Myslíte, že vám role lídra nesedla?

Tři roky jsme byli jako outsider, hráli jsme s pokorou, což nám sedělo. Najednou jel ale soupeř do Líšně, která byla v čele tabulky. Zápasy proti nám týmy braly jinak, než kdybychom byli někde uprostřed, a šlo to vidět. Myslím, že jsme se v této roli necítili dobře. 

Je vidět, že už vás ostatní neberou jako překvapení, ale považují vás za jeden z top týmů?

Získali jsme u soupeřů obrovskou pozici, stali jsme se velkou konkurencí. Není náhoda, že jsme tři roky na špici a na vrcholu druhé ligy. V prvním roce jsme nešli do baráže jen vinou covidu, loni jsme se o ni připravili v posledním duelu. Letos jsme opět vysoko, soupeři už nás berou za jednoho z favoritů. 

Změnila se pozice Líšně i na přestupovém trhu? 

Myslím, že jo. Víte, Česká republika, to je menší rybník, kde si kluci vše řeknou. A když ví, že jsme u nás dokázali připravit hráče na první ligu, tak to může být bonusem. Stejně jako to, když si řeknou, že u nás vše funguje. Na druhou stranu, stále rozhodují finance a o nás se ví, že jsme skromnější klub, kde kluci chodí do práce. Nemůžeme tady přitáhnout profíky, ale spíše regionální kluky, kteří mají do budoucna šanci, že se budou živit fotbalem. I když už i nám se povedlo zlákat hráče z Jablonce, Prahy nebo Chrudimi. 

Co se bude dít v zimě?  Přijdete zase o další opory?

Jsme v podobné situaci jako před dvěma lety, dáváme dohromady soudržné mužstvo. Co se týká nějakých odchodů, tak je to pouze otázka jednotlivců. Možná neodejde vůbec nikdo a zůstaneme pohromadě. Spíše nastane odchod některých hráčů, kteří byli méně vytěžováni. 

Máte vytipované i nějaké posily? 

Pracujeme pořád. Spíše však řešíme, kdo by od nás mohl v budoucnu odejít do ligy a díváme se na případné náhrady. Jdeme tímto směrem, hráče si vytipováváme a chceme je přivést v předstihu. 

Co postup, věříte, že se o něj ještě porvete? 

Nejsem velkohubý, nerad mluvím o ambicích. Zase nás čeká těžký los a pro mě je prvním cílem další zápas. Chceme začít dobře a pak půjdeme krůček po krůčku. Uvidíme, jak se soutěž vyvine. Naše cíle jsou samozřejmě nejvyšší, soutěž je ovšem nesmírně vyrovnaná. Vždyť první a poslední místo dělí jen 15 bodů. Dole jsou Sparta B, Slavia B nebo Vlašim, ti spadnout určitě nechtějí. My bychom chtěli být hlavně v klidné zóně. 

V tabulce jste nahoře, hrajete hezký fotbal, stále je ale na čem pracovat, že?

Víme, na čem pracovat. Chceme se zlepšovat každým tréninkem a zápasem. Chceme zlepšovat naše mladé hráče, aby se mohli posunout zase o kousek výš. Šampionát v Kataru ukázal, jak se fotbal vyvíjí, stále je na čem makat. 

Kdy začnete s přípravou na jaro?

Skončili jsme na začátku prosince a začínáme desátého ledna. První týden mají kluci ještě individuální plány, chodí však třeba na hokeje a udržují se. Já to mám nastavené tak, že je třeba taky dobře zrelaxovat. Pracujeme jedenáct měsíců v roce, neznáme víkendy. Nestěžuji si, ale kluci mají i své rodiny a zájmy. Teď jsou doma a v lednu zase začneme. 

Fotbal má pauzu, vy ale určitě jen tak nespíte…

Rozhodně nespíme. Dvakrát týdně se potkáváme s předsedou Hladišem, řešíme možné změny, přípravu, soustředění. Taky mě čeká týdenní stáž u jednoho ligového týmu. Vypadá to, že máme volno, ale tak to není. Teď však pracujeme spíše více manažersky. 

Jak budete slavit Vánoce? 

Vánoce slavím vždy doma. Máme osmiletého kluka, dva malé vnuky, oslavíme je v rodinném kruhu. Na Vánoce nemám rád cestování, jsme tradiční. Mám rád smaženého kapra, na toho se už moc těším. Doma budu i na Silvestra, pak mě čeká stáž a začne nám příprava.

Autor: resp Foto: SK Líšeň

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*