Nejnavštěvovanější místa na Moravě? Vévodí opět Dolní Vítkovice a zlínská zoo

Rok 2020 byl pro turistické destinace velmi náročný, místa byla po celé měsíce uzavřena pro veřejnost. Pokles návštěvnosti tak byl zaznamenám prakticky všude, celková bilance však není tak tragická, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na Moravě se na prvních příčkách umístily stálice Dolní Vítkovice a Zoo Zlín. Na konci článku najdete celý seznam.

Navzdory situaci zoo dotáhla několik novinek

Zlínská zoologická zahrada uzavřena téměř čtyři měsíce. Na druhé straně však uplynulý rok přinesl také mnoho dobrého v podobě cenných chovatelských úspěchů nebo otevření nového výběhu B pro slony africké v Karibuni. Za největší úspěch lze ovšem považovat fakt, že zlínská zoo přeskočila dosud dominující Dolní Vítkovice.

“Do zoo zavítalo celkem 506 230 návštěvníků, o čtvrtinu méně než v rekordním roce 2019. V celostátním měřítku však dosažená návštěvnost přinesla dosavadní nejlepší výsledek, Zoo Zlín se v roce 2020 stala pátou nejvyhledávanější destinací v celé republice,” informovala zoo v tiskové správě.

Zlínská zoo již několik let patří k turistickým cílům se stabilně velmi vysokou návštěvností. Dlouhodobě se umísťuje mezi desítkou nejnavštěvovanějších míst republiky. “Svou přízní, návštěvou ale i finanční podporou prostřednictvím sponzorských darů nebo nákupy na e-shopu jste nám dali najevo, jak moc máte zlínskou zoo rádi, jak moc je pro vás důležitá. Hluboce si této podpory a zájmu vážíme,” sdělila zoo ve zprávě adresované svým podporovatelům a všem návštěvníkům.

Přestože loňský rok pro zoo znamenal finanční ztrátu 16 milionů korun, ve Zlíně dokázali připravit hned několik novinek. Otevřeli nový výběh B pro slony africké v Karibuni, nabídli průchozí expozici pelikánů australských, africkou vyhlídku s možností krmení žiraf nebo letní expozici pro kapybary.

“Díky investičnímu úvěru můžeme letos opětovně rozběhnout dva projekty, které jsme v souvislosti s pandemii covidu museli pozastavit. Tím prvním je nová expozice Jaguar Trek, která vznikne ve svahu pod tropickou halou Yucatan a představí jaguáry, největší kočkovité šelmy Jižní Ameriky. Druhým je realizace chovného zařízení pro slony africké v rámci projektu Karibuni,” informovala zoo. Chystá se také nová expozice pro želvy a damany v africké oblasti zoo.

Přečtěte si  Želvuška i další hrdinové mikrosvěta zvou na dny elektronové mikroskopie
Dolní Vítkovice

Dolní Vítkovice letos druhé

Dolní oblast Vítkovice mezi moravskými turistickými destinacemi několik let dominovala. Unikátní industriální areál přezdívaný “ostravské Hradčany” láká každoročně statisíce návštěvníků. V loňském roce Dolní Vítkovice navštívilo 493 tisíc lidí, což je méně než v případě zlínské zoo. Areál zoologické zahrady zahrnující i malebný zámek Lešná se tak stal oficiálně stal nejnavštěvovanějším místem na Moravě.

Z hlediska celé republiky se zlínská zoo umístila na pátém místě, hned za čtyřmi předními pražskými destinacemi. Vedle šesté Dolní oblasti Vítkovice si špatně nevedla ani celkově osmá Zoologická zahrada Ostrava (na území slezské Ostravy) a desátý Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Celý seznam uvádíme níže:

Zdroj: Institut turismu

Autor: pjk, zdroj a foto: Zoo Zlín, Dolní Vítkovice

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*