Nejnavštěvovanější památkou byl letos opět zámek Lednice. Skokanem roku je Pernštejn, který předstihl i Karlštejn

Hrad Pernštejn

Státní hrady, zámky a další památky navštívilo letos o 13% lidí méně než v loňském roce. Památky se tak již druhým rokem potýkají s poklesem návštěvnosti i výnosů z důvodu zkrácené sezony. Ta byla i letos zahájena s dvouměsíčním zpožděním kvůli koronavirové pandemii. Svou oblibu si zachoval největší turistický tahák posledních let jihomoravský zámek Lednice. Trendem letoška byl nárůst oblíbenosti hradů a zřícenin. Skokanem roku byla moravská zemská pevnost Pernštejn.

Hlavní sezona na památkách letos začala až v červnu, běžně památky zahajují sezonu už od dubna. Avšak i v porovnání s loňským rokem, v němž byla sezona rovněž zahájena téměř o dva měsíce později, poklesla letošní návštěvnost o 13 %. Památky s celoročním provozem však měly v loňském roce od ledna do poloviny března otevřeno, v letošním roce se zimní sezona z důvodu lockdownu uskutečnit nemohla. Ve srovnání s rokem 2019 je pokles ještě vyšší, do konce října 2019 navštívilo památky o 38 % více než letos.

Rostla obliba památek s exteriérovými prohlídkami a zámeckých zahrad a parků

Koronavirová pandemie přinesla i nové trendy v návštěvnosti. Dlouhodobě nejvyhledávanějším objektům jako je Lednice, Hluboká a Český Krumlov, poklesla návštěvnost v některých případech až o polovinu, stejně jako loni však stoupá obliba hradních areálů. Objekty s exteriérovými prohlídkami, jako je Krakovec, Nový Hrádek u Lukova či Velhartice, mají letos vyšší návštěvnost než v roce 2019.

Meziročně vyšší návštěvnost mají také tzv. neobjevené památky jako např. zámky Krásný Dvůr, Janovice u Rýmařova, Nebílovy, Kozel či hrad Lipnice. V letošním roce byl vyšší zájem i o zámecké parky a zahrady, více vyhledávané jsou také památky, které pro návštěvníky připravily nové trasy a okruhy – zámky Litomyšl, Vranov nad Dyjí a Veltrusy nebo hrad Veveří.

Moravský hrad Pernštejn pronikl do TOP 5 nejnavštěvovanějších památek

Dařilo se i památkám s dokončenou obnovou z evropských peněz, jako je třeba hrad Pernštejn. Ten začátkem sezony zpřístupnil obnovenou vrchnostenskou zahradu a byl hlavním centrem letošní Hradozámecké noci. Návštěvnost hradu Pernštejn letos stoupla natolik, že se stal „skokanem“ roku a nově se dostal i do top deseti nejnavštěvovanějších památek ve správě NPÚ.

Přečtěte si  Želvuška i další hrdinové mikrosvěta zvou na dny elektronové mikroskopie

Koronavirová pandemie se zatím výrazně neprojevila na projektech obnovy památek. Z evropských peněz bude do konce roku stavebně dokončena například obnova na zámku Uherčice a hradě Šternberk.

V souvislosti s kratší sezonou a poklesem návštěvnosti došlo i k propadu výnosů. Vlastní výnosy do konce letošního září činí necelých 400 milionů korun, tedy o 155 mil. Kč méně než ke stejnému datu v roce 2019. Propad výnosů za celý loňský rok činil přes 190 mil. Kč, částku téměř 160 mil. Kč na dokrytí ztrát obdržel NPÚ od svého zřizovatele – Ministerstva kultury.

10 nejnavštěvovanějších památek ve správě Národního památkového ústavu

Autor: red Zdroj: NPÚ

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*