Nerušte Fokloriku! Pod peticí jsou tisíce podpisů a další přibývají

Logo pořadu Folklorika

V červenci letošního roku se vedení České televize rozhodlo zrušit pořad Folklorika, který se jako jediný pravidelně věnuje tradiční kultuře Čech, Moravy a Slezska. Odůvodnilo to úspornými opatřeními. Rozhodnutí vyvolalo protesty, byla sepsána petice. Její autor Jiří Plocek informoval, že se pod ní nacházejí tisíce podpisů a další přibývají.

O vznikající petici jsme psali už dříve v tomto článku.

Jediný pravidelný pořad o tradiční kultuře

Publicisticko-dokumentární pořad Folklorika se jako jediný každý týden ve vysílání České televize věnuje moravské, slezskému i českému folkloru. “Od roku 2003, kdy pořad vznikl, bylo připraveno více než 390 dílů, které jsou přístupné na webu ČT a tvoří velmi cennou vizuální encyklopedii naší tradiční kultury. Nejde v ní jen o písně a tance, ale také o různé zajímavé zvyky, řemesla, rituály v lidském životě, inspirace pro současné umění a portréty osobností, které hrají důležitou roli v kultuře toho či onoho regionu,” vysvětluje hudební publicista Jiří Plocek, který stál u začátků Folkloriky.

“Pořad jistě není na předních příčkách sledovanosti, ale oslovuje silně tu vrstvu diváků, která se aktivně podílí na kulturním životě místních a regionálních společenství. Tím je pozitivně ovlivněno mnoho dalších občanů republiky a rozvíjí se naše svébytná kultura,” uvedl Plocek. Podle něj navíc pořad odpovídá poslání veřejnoprávního média, které dodávat informace v celé kulturní šíři, včetně kultury tradiční.

Pod peticí jsou podepsány významné osobnosti

Když informace o plánovaném zrušení Folkloriky pronikla na veřejnost, sepsal Jiří Plocek petici, v níž formuluje důvody, proč je rozhodnutí vedení České televize o zrušení Folkloriky chybné. “Kromě toho, že zrušením tohoto nízkonákladového pořadu se nijak výrazně neřeší problémy rozpočtu České televize, dochází k daleko větší škodě kulturní, jíž je ztráta jediného a jedinečného poučeného zdroje informací o naší tradiční kultuře,” tvrdí Plocek.

Díky dlouholeté zkušenosti redaktora působícího v regionech ví, že Folklorika je respektovaný pořad. „Při své práci jsem se setkával často s tím, jakou má Foklorika prestiž. Jak pomáhá rozvíjet tradice a inspiruje lidi činné v regionální kultuře a vzdělávání. Mám pocit, že tento důležitý rys veřejnoprávního vysílání si vedení ČT pod ekonomickým tlakem příliš neuvědomuje,“ kritizuje hudební publicista.

Přečtěte si  Milan Kundera spočine na "brněnském Slavíně". Město podpoří také jeho knihovnu

“Tradiční kultura je strukturálním základem společnosti. Od nejútlejšího mládí až po smrt provází její členy ve formě rituálů a rozličných kulturních statků. Je základem pro budování kulturní identity a sebevědomí jednotlivce i regionů v dnešním pestrém světě. Česká televize jako médium veřejné služby má za úkol poskytovat vyváženou nabídku pořadů všem skupinám obyvatel, mimo jiné i se zřetelem na kulturu, etnický a národnostní původ a se zřetelem k rozvíjení kulturní identity všech obyvatel České republiky,” zaznívá v petici. “Tyto zásadní teze jsou zrušením pořadu hrubě porušeny,” dodává k tomu její autor.

Petici proti zrušení Folkloriky do této chvíle podepsalo více než tři tisíce signatářů. Mezi podepsanými se nachází řada významných osobnosti našeho kulturního a veřejného života, například herec Arnošt Goldflam, hudebníci Petr Ulrych, Jana Koubková a Vladimír Merta, fotograf Jindřich Štreit či spisovatel Milan Uhde.

Petice je dostupná zde: https://www.petice.com/petice_proti_zrueni_poadu_t_o_tradini_kultue_folklorika

Zdroj: Petice proti zrušení Folkloriky, foto: ČT

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*