Nerušte Fokloriku! Pod peticí jsou tisíce podpisů a další přibývají

Logo pořadu Folklorika

V červenci letošního roku se vedení České televize rozhodlo zrušit pořad Folklorika, který se jako jediný pravidelně věnuje tradiční kultuře Čech, Moravy a Slezska. Odůvodnilo to úspornými opatřeními. Rozhodnutí vyvolalo protesty, byla sepsána petice. Její autor Jiří Plocek informoval, že se pod ní nacházejí tisíce podpisů a další přibývají.

O vznikající petici jsme psali už dříve v tomto článku.

Jediný pravidelný pořad o tradiční kultuře

Publicisticko-dokumentární pořad Folklorika se jako jediný každý týden ve vysílání České televize věnuje moravské, slezskému i českému folkloru. “Od roku 2003, kdy pořad vznikl, bylo připraveno více než 390 dílů, které jsou přístupné na webu ČT a tvoří velmi cennou vizuální encyklopedii naší tradiční kultury. Nejde v ní jen o písně a tance, ale také o různé zajímavé zvyky, řemesla, rituály v lidském životě, inspirace pro současné umění a portréty osobností, které hrají důležitou roli v kultuře toho či onoho regionu,” vysvětluje hudební publicista Jiří Plocek, který stál u začátků Folkloriky.

“Pořad jistě není na předních příčkách sledovanosti, ale oslovuje silně tu vrstvu diváků, která se aktivně podílí na kulturním životě místních a regionálních společenství. Tím je pozitivně ovlivněno mnoho dalších občanů republiky a rozvíjí se naše svébytná kultura,” uvedl Plocek. Podle něj navíc pořad odpovídá poslání veřejnoprávního média, které dodávat informace v celé kulturní šíři, včetně kultury tradiční.

Pod peticí jsou podepsány významné osobnosti

Když informace o plánovaném zrušení Folkloriky pronikla na veřejnost, sepsal Jiří Plocek petici, v níž formuluje důvody, proč je rozhodnutí vedení České televize o zrušení Folkloriky chybné. “Kromě toho, že zrušením tohoto nízkonákladového pořadu se nijak výrazně neřeší problémy rozpočtu České televize, dochází k daleko větší škodě kulturní, jíž je ztráta jediného a jedinečného poučeného zdroje informací o naší tradiční kultuře,” tvrdí Plocek.

Díky dlouholeté zkušenosti redaktora působícího v regionech ví, že Folklorika je respektovaný pořad. „Při své práci jsem se setkával často s tím, jakou má Foklorika prestiž. Jak pomáhá rozvíjet tradice a inspiruje lidi činné v regionální kultuře a vzdělávání. Mám pocit, že tento důležitý rys veřejnoprávního vysílání si vedení ČT pod ekonomickým tlakem příliš neuvědomuje,“ kritizuje hudební publicista.

Přečtěte si  Start nové sezóny v Horáckém divadle: Premiéry, bezbariérové lóže a inovace v hereckém souboru

“Tradiční kultura je strukturálním základem společnosti. Od nejútlejšího mládí až po smrt provází její členy ve formě rituálů a rozličných kulturních statků. Je základem pro budování kulturní identity a sebevědomí jednotlivce i regionů v dnešním pestrém světě. Česká televize jako médium veřejné služby má za úkol poskytovat vyváženou nabídku pořadů všem skupinám obyvatel, mimo jiné i se zřetelem na kulturu, etnický a národnostní původ a se zřetelem k rozvíjení kulturní identity všech obyvatel České republiky,” zaznívá v petici. “Tyto zásadní teze jsou zrušením pořadu hrubě porušeny,” dodává k tomu její autor.

Petici proti zrušení Folkloriky do této chvíle podepsalo více než tři tisíce signatářů. Mezi podepsanými se nachází řada významných osobnosti našeho kulturního a veřejného života, například herec Arnošt Goldflam, hudebníci Petr Ulrych, Jana Koubková a Vladimír Merta, fotograf Jindřich Štreit či spisovatel Milan Uhde.

Petice je dostupná zde: https://www.petice.com/petice_proti_zrueni_poadu_t_o_tradini_kultue_folklorika

Zdroj: Petice proti zrušení Folkloriky, foto: ČT

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*