Netopýrům se v jeskyni Na Turoldu líbí, letos jich tam přezimuje rekordní množství

turold netopýři

Přezimujících netopýrů v jeskyni Na Turoldu u Mikulova poslední roky přibývá, letos v polovině ledna jich odborníci napočítali asi 640. Ještě loni jich bylo kolem 600. Jde především o vrápence malé, ale také o netopýry brvité, řekl vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet.

První sčítání “zimních spáčů” Na Turoldu se uskutečnilo už v roce 1958, od roku 1984 mají odborníci k dispozici nepřerušenou řadu údajů. Potěšující zprávou pro ně je, že počet přezimujících netopýrů v posledních pěti letech pravidelně narůstá. Letošek nebyl výjimkou a odborníci napočítali 619 vrápenců malých, přičemž loni jich bylo 573, v roce 2014 zhruba 300. Kromě nich Na Turoldu letos přezimuje i 17 netopýrů brvitých, také jeden netopýr velký a netopýr vodní. Pro vrápence malého je jeskyně Na Turoldu jedním z nejvýznamnějších zimovišť v České republice vůbec.

Vrápenec malý Na Turoldu zimuje už řadu desetiletí, v posledních letech jich přibývá. Konzultovali jsme to s odborníky z Jihočeské univerzity a podle nich za tím jsou dva důvody. Prvním je oteplování, kdy vrápencům teplejší klima vyhovuje, a také fakt, že jeskyně se na zimu uzavírá a jejich tradiční zimoviště je tak opravdu dobře chráněné ve smyslu nepřístupnosti,” uvedl Kmet.

Jak poznáme netopýra od vrápence?

U zimujících jedinců snadno a na první pohled. Zatímco netopýři skládají křídla podél těla, vrápenci jsou do nich i s hlavou celí zabalení; z „balíčku“ vyčuhují jenom drápkaté nožky, na kterých jsou zavěšení. Rozeznatelné jsou také jednotlivé druhy spících netopýrů: např. netopýr brvitý zimuje zavěšený a ve velmi těsných skupinách, netopýr řasnatý naproti tomu jednotlivě ve spárách. Zimující netopýři rodu Plecotus (ušatý a dlouhouchý) skládají obří ušní boltce podél boku hlavy, takže vlastní uši nejsou vůbec vidět a z hlavy “čouhají” pouze tzv. ušní víčka (tragy).

Vrápenec malý

Vrápenci i netopýři patří do řádu letouni, což je skupina živočichů, kteří jsou jako jediní ze savců schopni aktivního letu, a to za pomoci předních končetin přeměněných v křídla. Typická je pro ně takzvaná echolokace, která funguje na principu vysílání krátkých sérií vysokofrekvenčních zvuků, které narážejí do předmětů v jejich okolí. Odražené zvukové vlny netopýři zachytávají velkými ušními boltci. Díky této technologii se netopýři i v absolutní tmě snadno orientují v prostoru a získávají potravu, tedy lezoucí i létající hmyz.

Přečtěte si  Od povodně 1997 k apokalyptickému září 2024: Jak se změnila protipovodňová ochrana na Povodí Odry?

Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji Mikulova. Objevena byla při těžbě kamene v roce 1951 nedaleko již dříve zničené Turoldovy jeskyně a je jedinou jeskyní v druhohorních vápencích v ČR zpřístupněnou veřejnosti.

Autor: alka Zdroj: ČTK Foto: CHKO Pálava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*