Noc kostelů bude letos opět jiná, připraveno je několik scénářů

Noc kostelů láká k návštěvě náboženských chrámů s doprovodným programem.

Na pátek 28. května se chystá další Noc kostelů. Loňský ročník akce, při níž se veřejnosti otevírají náboženské chrámy s připraveným programem pro návštěvníky, se konal za mimořádné situace a s řadou omezení. Ani letošní rok neslibuje návrat k normální podobě, pořadatelé proto připravili několik scénářů v závislosti na vývoji koronavirové epidemie.

“První verze počítá s tím, že se situace do května vrátí k normálnímu režimu a program Noci kostelů proběhne tak, jak jsme byli v minulých ročnících zvyklí. Podle druhého scénáře se bude Noc kostelů konat za omezených podmínek, při dodržení doporučených hygienických opatření a důraz bude kladen převážně na programovou nabídku v exteriérech. Třetí varianta, snad v tuto chvíli již nereálná,  by mohla nastat v případě, že bude nutné opět vyhlásit lockdown,” informoval brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

V případě poslední varianty by se programy Noci kostelů přesunuly převážně do internetového prostředí. Výhodou podle Cikrleho bylo, že tato forma umožnila účast na Noci kostelů i starším nemocným lidem. Žádný videopřenos však nemůže nahradit vzájemná setkání a jedinečnou atmosféru Noci kostelů.

“I když prožijeme letošní Noc kostelů opět poněkud jinak, než bychom si přáli, budu rád, když všem účastníkům přinese radost z prožitého a jistotu, že nikdy nejsme sami,” dodal brněnský biskup.

Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně – jedno z míst, které stojí za to během Noci kostelů navštívit

Letošní ročník se zaměřuje na ochranu životního prostředí

Motem letošního ročníku je úryvek ze 104. žalmu “Přivádíš tmu, noc se snese, celý les se hemží zvěří”. Téma letošní Noci kostelů reflektuje otázky ochrany životního prostředí. Prakticky až bezprostředně před akcí bude známo, zda se budou moci uskutečnit například programy uvnitř kostelů jako komentované prohlídky či návštěvy běžně nepřístupných vnitřních prostor.

Na území Moravy a Slezska se aktuálně zapojilo 357 míst. Na programu je například výstava a varhanní koncert v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Zahrady pod Petrovem posléze rozezní kapela Ondřeje Veselého a koncert Break Falls. Milovníky historie potěší účast Královské kaple, gotické stavby, která do roku 1908 stála na Dominikánském náměstí. Návštěvníci budou mít také možnost navštívit mnoho desítek let nepřístupnou kapli Kristus na hoře Olivetské v areálu bývalého kláštera řádu sv. Voršily.

Přečtěte si  Vybrané přehrady se otevřou pro veřejnost. Na světový den vody se návštěvníci dostanou i do jinak nepřístupných míst

Oficiální zahájení v olomoucké arcidiecézi letos proběhne v metropolitním chrámu sv. Václava ekumenickou bohoslužbou. Se zahajovacím varhanním vstupem vystoupí katedrální varhaník Karel Martínek. Na území Ostravsko-opavské diecéze zahájí Noc kostelů mše v ostravské katedrále Božského Spasitele, po níž bude následovat koncert souboru Collegium musicum vocale.

V celé České republice se do Noci kostelů každoročně zapojuje na 1 500 kostelů a modliteben, které kromě otevřených dveří nabízejí více než 7 000 doprovodných programů. Zájem bývá pravidelně velký, statistiky hovoří o přibližně půl milionu návštěvnických vstupů.

Program letošní Noci kostelů naleznete zde.

Zdroj a foto: Noc kostelů

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*