Nová mláďata v olomoucké zoo: Pár lemurů běločelých přivedl na svět dvojčata

Chovný pár lemurů běločelých přivedl na svět další mláďata. “Po narození dne 20.4. 2024 byla krátkou dobu matka od ostatních členů rodiny dočasně oddělena. Nyní ji už můžete i s mláďaty vidět v pavilonu opic. Jedná se opět o dvojčata – 2 samečky,” sděluje zooložka Ing. Jitka Vokurková. V olomoucké zoo jsme se s prvními lemury mohli setkat již v roce 1989. K dnešnímu dni se zde narodilo celkem 49 mláďat. Olomoucká zoo je významným a dlouhodobým chovatelem tohoto v přírodě ohroženého druhu.

Lemuři běločelí obývají výhradně ostrov Madagaskar. Jejich populace v přírodě stále klesá. Za poslední tři generace (24 let) klesla o 30 %. V pralesích severovýchodního Madagaskaru byla pro jejich ochranu před lovem zřízena rezervace Betampona, vysazeni byli i na ostrůvek Nosy Mangabe. Jedná se o druh, který je nejvíce ohrožený odlesňováním a také lovem pro maso, neboť se nachází v oblasti, kde lidé trpí nedostatkem živočišné bílkoviny. Aby se podařilo druh zachránit, jsou zřizovány speciální rezervace.

Lemuři se živí zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, listím, či hmyzem. Jsou významnými zahradníky, roznáší semena rostlin, a tím přispívají k obnově flory na Madagaskaru.

Noční putující duch

Staří Římané nazývali duchy zemřelých “lemuros“. První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek, dali jejím původcům právě toto jméno. Slovo “lemur” tedy znamená “noční putující duch”. Nicméně tento druh nemá zřetelný denní a noční rytmus. Znamená to, že zvířata jsou nejvíce aktivní za soumraku i za svítání, ale někdy i v noci nebo přes den. Toto chování můžete pozorovat i u naší rodiny v Zoo Olomouc.

Samice bývají hnědé, případně hnědošedé, zato samci se pyšní bílým zbarvením hlavy. Žijí ve skupinách složených z rodičů a mláďat různého věku. Na péči o narozené potomky se podílí celá rodina. Porody mláďat jsou naplánovány tak, aby se v době jejich narození nacházelo dostatek kvalitní potravy, matky nestrádaly a měly dostatek mléka. Toto období nastává na začátku období dešťů. Mláďata nosí matka na sobě, na boku v oblasti slabin. Lemuři se za chladného počasí k sobě tisknou, aby se zahřáli. Doložená délka života je až 30 roků.

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*